Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zmieni siedzibę

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zmieni siedzibęBudynek przy ul. Zamkowej 30, w którym od lat 90. mieści się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, jest budynkiem zabytkowym, z końca XIX wieku, opisanym przez Kalmana Segala w powieści „Nad dziwną rzeką Sambation”, jednak – niestety – jego zabytkowe walory nie mają znaczenia w konfrontacji z aktualnymi potrzebami i funkcjonalnością MOPS-u.

W przyszłym roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zmieni swoją siedzibę. Obecny budynek nie spełnia wymaganych standardów, jest niedostosowany, chociażby do obsługi np. osób niepełnosprawnych. W związku z realizacją nowych zadań i projektów, zwiększa się liczba petentów w instytucji.

Pomieszczenia MOPS-u nie pozwalają pracownikom na komfortowe wykonywanie swoich obowiązków, zaś interesantów stawiają w kłopotliwych sytuacjach. Władzom miasta poprzedniej kadencji zwracano uwagę na ten problem, jednak zabrakło skutecznych działań. Po wielu dyskusjach i analizie różnych opcji – brano m.in. pod uwagę przeznaczenie budynku po gimnazjum na Posadzie –zadecydowano o przystosowaniu budynku byłego aresztu śledczego na siedzibę MOPS. Miasto Sanok otrzymało ten obiekt w zamian za przekazanie działki przeznaczonej na budowę nowoczesnego zakładu karnego przy ul. Stróżowskiej w Sanoku. Lokalizacja przyszłej siedziby MOPS-u znajduje się w centrum, co znacznie ułatwi petentom załatwianie spraw.

Po inwentaryzacji części administracyjno-biurowej byłego aresztu śledczego dokonano analizy dotyczącej ilości pomieszczeń potrzebnych dla MOPS-u. Ustalono, że zagospodarowane zostaną parter i pierwsze piętro. Taki układ będzie optymalny i pozwoli na ergonomiczne rozplanowanie miejsc pracy i obsługi osób zgłaszających się po pomoc do MOPS-u. W tym celu zostały zlecone odpowiednie zakresy prac w poszczególnych pomieszczeniach i na korytarzach.

Zapadły pierwsze decyzje o modernizacji sieci internetowej oraz naprawie instalacji elektrycznej poprzez uzupełnienie osprzętu elektrycznego, gniazd i włączników oraz dokonano niezbędnych pomiarów. Przygotowane zostały kosztorysy remontów i adaptacji pomieszczeń. W najbliższym czasie rozpoczną się prace przy naprawach podłóg oraz schodów i malowaniu pomieszczeń. Winda zostanie oddana do użytku w późniejszym terminie, więc na parterze zostaną rozlokowane dwa biura, które będą przeznaczone do obsługi osób z niepełnosprawnością.

Miasto zabiega o jak najszybsze przeniesienie MOPS-u do nowej siedziby, jednak przeszkodą są trudności ze znalezieniem wykonawców niezbędnych robót budowlanych.