Dobra Szlachecka dawna cerkiew greko-katolicka

Cerkiew stoi na niewielkim wzgórzu na początku wsi. Jej charakterystyczne trzy banie widoczne są z daleka. Obecnie stojąca cerkiew pw. św. Mikołaja, została wzniesiona 1879 roku.

W 1944 roku środkowa bania została trafiona pociskiem, po wojnie prowizorycznie została załatana i taki stan trwał do 2003 roku. Wtedy to miejscowa społeczność rozpoczęła remont świątyni.

Cerkiew jest typową budowlą zrębową, trójdzielną, orientowaną, oszalowaną deskami pionie.

We wnętrzu polichromia figuralna z lat 1899-1904 wykonana przez Antoniego i Michała Bogdańskich. Ikonostas pędzla Bogdańskich z tego samego okresu. Ozdobą wnętrza są również chorągwie procesyjne wykonane przez miejscowe hafciarki.

Dobra Szlachecka dawna cerkiew greko-katolickaOddzielnym i chyba cenniejszym obiektem jest osobno stojąca dzwonnica bramna, niegdyś pełniąca również funkcję cerkwi. W tej dzwonnicy widzimy pozostałości po wrotach diakońskich co świadczy o istnieniu tutaj fragmentu ikonostasu. O ile takie wieże są rzadkością w Polsce o tyle za wschodnią granicą jest to częste zjawisko architektoniczne.
Nieopodal cerkwi widzimy XIX wieczny budynek dawnej plebani, w którym przez wiele lat miesił się sklep, obecnie opuszczony i zaniedbany.

Dobra Szlachecka dawna cerkiew greko-katolicka (obecnie kościół rzymsko-katolicki)

Źródło – Robert Bańkosz „ Cerkwie Szlaku Ikon”.

Lidia Tul-Chmielewska