Wiesław Banach otrzyma Honorowe Obywatelstwo Sanoka

Podczas XIX sesji Rady Miasta Sanoka burmistrz Tomasz Matuszewski złożył wniosek o przyznanie Wiesławowi Banachowi, dyrektorowi Muzeum Historycznego, Honorowego Obywatelstwa Sanoka. Rada przyjęła projekt uchwały jednogłośnie. Poniżej treść uzasadnienia, jakie podczas sesji zostało wygłoszone przez burmistrza Tomasza Matuszewskiego.

Panie Przewodniczący, Panie i Panowie Radni!

Uzasadniając wniosek o przyznanie Wiesławowi Banachowi, dyrektorowi Muzeum Historycznego, tytułu Honorowego Obywatela Sanoka, zdałem sobie sprawę, że wołowej skóry by zabrakło, aby wszystkie zasługi dyrektora Banacha spisać, natomiast żeby je wszystkie przedstawić, jedna po drugiej, trzeba by było w tym celu zwołać odrębną sesję.

Od kiedy zostałem burmistrzem, słyszę bardzo wiele dobrego o pracy dyrektora Wiesława Banacha i mam prawo sądzić, że sanoczanie nie tylko ze zrozumieniem, ale i z radością odniosą się do propozycji nadania Wiesławowi Banachowi Honorowego Obywatelstwa Sanoka.

Wiesław Banach nie jest sanoczaninem z urodzenia, ale Sanok stał się mu bliski, ponieważ tutaj po ukończeniu studiów osiedlił się, tu założył rodzinę i podjął pracę. Było to wiele lat temu. W tym czasie jako pracownik, potem jako dyrektor Muzeum Historycznego zdołał stworzyć wokół siebie krąg współpracowników i jednocześnie przyjaciół – konserwatorów sztuki, historyków i historyków sztuki, archeologów, także artystów. Za jego dyrekcji Muzeum w znaczący sposób wzbogaciło swoje zbiory. Dzięki przyjaźni i zaufaniu, jakim dyrektora obdarzył Zdzisław Beksiński, dziś Sanok posiada wspaniałą kolekcję obrazów i kompletne archiwum jednego z najbardziej popularnych polskich współczesnych malarzy.

Chciałbym też zwrócić uwagę na działalność, która służy popularyzowaniu sztuki, promocji miasta i szeroko pojętej edukacji artystycznej. Wiesław Banach potrafi wspaniale objaśniać tajemnice sztuki współczesnej i dawnej, potrafi pięknie opowiadać o obrazach, które znajdują się w zbiorach Muzeum, a bardzo często jest tak, że te obrazy pojawiły się w kolekcji muzealnej właśnie staraniem dyrektora Wiesława Banacha. Nieocenione są zasługi dyrektora, jeśli chodzi o prezentowanie malarstwa Zdzisława Beksińskiego – nie tylko w kraju, ale też za granicą.

Wiesław Banach jest ciepłym, dobrym i mądrym człowiekiem. Kiedy wchodzi się w zamkową przestrzeń, od razu ma się poczucie obecności dobrego gospodarza, który przywita, objaśni, wysłucha i – jeśli trzeba – nie odmówi współpracy czy pomocy.

Wiele osób Wiesławowi Banachowi zawdzięcza możliwość rozwoju zawodowego i pogłębiania swoich zainteresowań. Pracownicy Muzeum mają na swoim koncie publikacje książek i artykułów prasowych, a wielu z nich sięga po stopnie naukowe.

Zawsze będę powtarzał, że największym kapitałem miasta są jego mieszkańcy. Honorowe Obywatelstwo dla Wiesława Banacha to wyrażenie naszej wdzięczności i podziwu dla wieloletniej pracy, postawy i zasług dyrektora Muzeum Historycznego. Nadanie Honorowego Obywatelstwa Wiesławowi Banachowi w roku, który Rada Miasta ustanowiła Rokiem Zdzisława Beksińskiego jest doskonałym czasem – i symbolicznym, i bardzo konkretnym zarazem.

Panie Przewodniczący, Panie i Panowie Radni – proszę o przyjęcie projektu uchwały o przyznaniu Honorowego Obywatelstwa Sanoka Wiesławowi Banachowi.