Nie żyje Danuta Przystasz – Honorowa Obywatelka Sanoka

Nie żyje Danuta Przystasz – Honorowa Obywatelka Sanoka

Danuta Przystasz (Kościół Chrystusa Króla w Sanoku, 17 kwietnia 2015)
Danuta Przystasz (Kościół Chrystusa Króla w Sanoku, 17 kwietnia 2015) -wikipedia

W Warszawie zmarła dziś, 3 listopada, Danuta Przystasz – sanoczanka, odznaczona Orderem Virtuti Militari, uczestniczka powstania warszawskiego, Honorowa Obywatelka Sanoka.

Urodzona w 1920 roku, wychowywała się w Sanoku, tutaj uczęszczała do Gimnazjum Żeńskiego im. Emilii Plater. Rodzina Przystaszów początkowo mieszkała przy ulicy Królewskiej (obecnie Traugutta), później przy Młynarskiej 18.

W trakcie drugiej wojny światowej, 2 stycznia 1942 roku Danuta Przystasz zdała maturę, działając już od przeszło dwóch lat w konspiracyjnej organizacji Polska Organizacja Wolności Racławice. Pani Danuta m.in. przewoziła ładunki wybuchowe, służące do wysadzenia szybów naftowych w Tarnowcu k. Krosna, dostarczała meldunki i pocztę. Zagrożona aresztowaniem, przeniosła się w 1942 roku do Warszawy. W stolicy włączyła się do organizacji Związku Kobiet Czynu, brała udział w Powstaniu Warszawskim (łączniczka w kompanii sztabowej zgrupowania Armii Krajowej na Żoliborzu), aresztowana przez funkcjonariuszy UB 19 października 1945 roku, po wyczerpującym śledztwie zwolniona w maju następnego roku.

Szykanowana przez władze PRL za przynależność do Armii Krajowej, nie mogła podjąć pracy w wyuczonym zawodzie prawnika. W wolnej Polsce Danuta Przystasz została odznaczona za działalność na rzecz wyzwolenia ojczyzny m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi. Danuta Przystasz zaangażowana była w powstanie federacji Warszawskiej Rodziny Katyńskiej – w Katyniu zginął jej brat, Zbigniew.
Pogrzeb Danuty Przystasz odbędzie się w Sanoku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj