Od 2020 zmiany w wydawaniu dowodów osobistych

Od 2020 zmiany w wydawaniu dowodów osobistych

Organy gmin przekażą do nowo utworzonego rejestru danych kontaktowych dane osób, które wyrażą na to zgodę; „kradzież tożsamości” będzie podstawą wymiany dowodu osobistego – ukazał się projekt rozporządzenia ws. dowodów osobistych, który uwzględnia powyższe zmiany ustawowe.

Projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie wydawania dowodu osobistego jest konsekwencją zmian w ustawie o dowodach osobistych (wprowadzone ustawą o dokumentach publicznych z 22 listopada 2018 i nowelizacją ustawy o informatyzacji).

Jedną z nich jest m.in. powołanie rejestru danych kontaktowych. Dlatego projekt rozporządzenia umożliwia gminom przekazywanie danych osób, które wyrażą na to zgodę do rejestru. Opcja wyrażenia zgody znajdzie się w formularzu wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Inna nowelizacja rozszerzyła z kolei katalog przesłanek umożliwiających ubieganie się o wymianę dowodu osobistego o nieuprawnione wykorzystanie danych osobowych posiadacza dowodu w tym serii, numeru oraz tzw. kradzież tożsamości.

Projekt rozporządzenia zakłada utworzenie nowego formularza na którym będzie można zgłosić w urzędzie, że doszło do nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych.

Dokonano również stosownych zmian we wzorach wniosku o wydanie dowodu osobistego – w formularza pojawi się nowy powód wymiany dokumentu – „kradzież tożsamości”.

Projekt trafił m.in. do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zmiany mają wejść w życie 12 stycznia 2020 r.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj