Szkoła nie dorobi. Szkolny obiad tylko dla swoich

Szkoła nie dorobi. Szkolny obiad tylko dla swoich

Stołówka szkolna nie może sprzedawać przygotowanych przez siebie posiłków komercyjnym odbiorcom – wskazuje krakowska RIO.

O wyjaśnienia w tej sprawie zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie Bogusław Antos, wójt gminy Brzeźnica.

Izba przypomina, że zgodnie z Prawem oświatowym celem funkcjonowania w szkole stołówki nie jest świadczenie usług gastronomicznych jako takich, ale wyłącznie zapewnienie prawidłowej realizacji przez szkołę zadań opiekuńczych, w tym w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów.

„Z celem prowadzenia stołówek szkolnych wiąże się zarówno zagadnienie odpłatności za korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej (odpłatność za posiłki nie ma charakteru komercyjnego), jak i okoliczność, że krąg podmiotów uprawnionych do korzystania ze stołówek szkolnych jest ściśle oznaczony, a inne podmioty nie mają swobodnego dostępu do stołówek szkolnych” – wskazuje Mirosław Legutko, prezes krakowskiej RIO.

„Nie jest możliwe świadczenie przez stołówkę szkolną usług w postaci sprzedaży posiłków „na zewnątrz”, na rzecz podmiotów innych niż uprawnione do korzystania ze stołówki szkolnej w ramach realizacji przez szkołę zadań opiekuńczych” – podkreśla.

Źródło Serwis Samorządowy PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj