Marian Pankowski (1919-2019). Stulecie urodzin Pisarza

To tu, pamiętasz?…Trwał twój świat”

Urodził się w 1919 roku w Sanoku, zmarł w 2011 roku w Brukseli. Poeta, prozaik, krytyk literacki i tłumacz. Absolwent Państwowego Gimnazjum im. Królowej Zofii w Sanoku.

W 1938 rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które przerwał wybuch wojny. Należał do Związku Walki Zbrojnej. Aresztowany w 1942 roku przez gestapo, był więźniem obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Gross-Rosen i Bergen-Belsen. Po wojnie osiadł w Belgii, gdzie ukończył studia slawistyczne, otrzymał obywatelstwo belgijskie i pracował jako wykładowca współczesnej literatury polskiej oraz lektor języka polskiego na uniwersytecie Universite Libre w Brukseli. Jego doktorat poświęcony był twórczości Bolesława Leśmiana.

W latach 1953-1959 był recenzentem paryskiej „Kultury”. Przekładał polską poezję na język francuski oraz niemiecką i francuską na język polski. Większość jego twórczości była tłumaczona na język francuski, część na niemiecki i holenderski.

Autor zbiorów wierszy, powieści i opowiadań oraz dramatów, wśród nich znalazły się m.in: „Pieśni pompejańskie”, „Moje słowo prowincjnalne”, „Matuga idzie. Przygody”, „Bukenocie”, „Kozak i inne opowieści”, „Smagła swoboda”, „Z Auszwicu do Belsen”, „Bal wdów i wdowców”, „Teatrowanie nad świętym barszczem i pięć innych sztuk”

Laureat Nagrody Miasta Sanoka (1994), Nagrody Literackiej Gdynia (2008).

Honorowy Obywatel Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka (1998)

Po 1958 roku wielokrotnie odwiedzał rodzinny Sanok, gdzie mieszkali jego bliscy: matka i brat Zygmunt z rodziną.

Leszek Puchała

Burmistrz Miasta Sanoka i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku zapraszają na wieczór „Powrót do miasta rodzinnego” Marian Pankowski – stulecie urodzin Pisarza.
Uroczystość odbędzie się 18 listopada o godz. 18:00 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Sanoku.

Program obchodów setnej rocznicy urodzin obejmuje wykłady Mariana Bieleckiego, Tomasza Chomiszczaka i Doroty Walczak-Delanois oraz projekcję filmu dokumentalnego „Pankowski. Rozmowy istotne”. Podczas wieczoru fragmenty prozy Mariana Pankowskiego przeczyta Mariusz Bonaszewski.

Obchodom stulecia urodzin Pisarza towarzyszy wystawa biograficzna zorganizowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku.

Marian Pankowski (1919-2019). Stulecie urodzin Pisarza

Marian Pankowski (1919-2019). Stulecie urodzin Pisarza