Kymbat Akhayeva – moja droga do pięknego życia w Europie przez Polskę

Będąc teraz w ciepłym autobusie, krążącym po pięknych terenach między polskimi miastami Sanok i Kraków, zachwyciłam się kolorowym i zróżnicowanym krajobrazem. Nic dziwnego, ponieważ lasy zajmują prawie jedną trzecią Polski, a szachownica gospodarstw mieni się różnymi barwami.

Sanok

Miasto w którym mogę studiować przez semestr – dzięki Erasmus (napisze o nim troszkę później) wybrałam nie tylko ze względu na jego malownicze położenie, ale także przemysł i szybki postęp technologiczny. Przyjaciele, których poznałam w Sanoku: Maria i Ewelina zaproponowały, że oprowadzą mnie po mieście. Spacerując najbardziej byłam zafascynowana rzeką. Nad Sanem panuje wyjątkowa atmosfera: cisza i spokój. Od teraz jest to jedno z moich ulubionych miejsc w Sanoku, gdzie można się zrelaksować i przemyśleć wiele spraw.

Co do centrum, choć miasto nie jest duże, podoba mi się bardzo. To jest rynek z przepiękną zabytkową zabudową. Rzut kamieniem od rynku przeszłyśmy aby obejrzeć miasto z góry.
W parku można miło spędzić czas. Przebywając w zieleni odczuwam świeże powietrze, którego bardzo potrzebowałam. Takie miejsca są dla mnie bombą dobrej energii. Miło tu chodzić chociaż wspinaczka na wzgórze nie była dla mnie łatwa.
Jedną z atrakcji miasta jest Zamek. Najbardziej podobał mi się widok z zamku na rzekę. Uwielbiam te malownicze widoki.

Sanok to miasto, w którym chciałabym zostać dłużej. To idealne miejsce, w którym możesz naładować akumulatory, zyskać siłę i dobrze odpocząć. W ramach programu Erasmus studiuję w Uczelni Państwowej im. Jana Grodki w Sanoku – uniwersytecie z 20-letnią historią, szkole na 11 wydziałach. Edukacja zapewnia stopień magistra, inżyniera lub licencjata. Gwarantując edukację na wysokim poziomie. Po zapoznaniu się z okolicami uczelni zakochałam się w stadionie, każdego wieczora uprawiam jogging. Na lokalnym uniwersytecie przedmioty są dystrybuowane przez dwa tygodnie. Analizując mój plan zajęć miałam duże problemy z odnalezieniem budynku ,,A”, ,,D” itd. Ponieważ studentów obcojęzycznych jest niewielu, zdajemy sobie sprawę, że każdy wykładowca podchodzi do nas indywidualnie. Jesteśmy mile zaskoczeni życzliwością i wyrozumiałością nauczycieli. Mam dużo przedmiotów, których dotychczas się nie uczyłam np. psychologię. Każdy temat jest interesujący na swój sposób.

Mimowolnie przypominam sobie moje 25 urodziny w Kazachstanie. Nawet wtedy chciałam zobaczyć Europę. Myślę, że to marzenie wielu ludzi. Minęły 4 lata, a obecnie moją tymczasową rezydencją znajduje się w cichym i spokojnym mieście Europy – Sanoku. Wciąż przygotowuję się do programu magisterskiego w Turcji, usłyszałam o międzynarodowy programie Erasmus, postanowiłam wziąć w nim udział i dzięki temu programowi zrealizowałam swoje marzenia.

Co to jest program Erasmus?

ERASMUS + (Erasmus Plus) to program Unii Europejskiej mający na celu wspieranie współpracy w dziedzinie edukacji, szkolenia zawodowego, młodzieży i sportu na lata 2014–2020. Program obejmował wcześniej istniejące programy, takie jak Tempus, Erasmus Mundus i inne. Głównymi celami programu Erasmus + są poprawa jakości edukacji, rozwój mobilności i relacje kulturowe studentów. Erasmus + zapewnia ramy współpracy między uniwersytetami i gwarantuje uczestnikom, że czas spędzony za granicą będzie (zgodnie z warunkami programu) liczony przez uniwersytet po powrocie do domu. Program ten ma stać się skutecznym narzędziem promowania rozwoju kapitału ludzkiego i społecznego w Europie i poza nią. Kraje programu: wszystkie kraje UE, a także Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Turcja. Kraje partnerskie: Bałkany Zachodnie, kraje Partnerstwa Wschodniego, kraje południowego regionu Morza Śródziemnego, Federacja Rosyjska i inne, w tym Azja Środkowa, Ameryka Łacińska, Afryka i Karaiby, łącznie 13 regionów. Po wdrążeniu się w tak wielkie możliwości zadecydowałam – jadę. Zaczęłam się przygotowywać i szkolić, aby osiągnąć moje marzenie. Po zdobyciu wymaganego punktu angielskiego zaczęłam realizację programu Erasmus.

Dlaczego wybrałam Polskę?

Polska jest krajem, który jest idealny do spełnienia wszystkich życzeń i marzeń. Kraj, który można bezpiecznie nazwać – Czarodziejką Europy! Według opowieści moich przyjaciół, bez względu na porę roku przyjeżdżają tu wiosną lub jesienią, zimą i latem – wakacje w Polsce przynoszą wiele pozytywnych emocji i wrażeń. Być świadkiem złotej jesieni w Sanoku to cud przyrody.

Duża liczba turystów przyjeżdża do Polski późną wiosną i latem: piękne widoki, świeże morskie powietrze nad Bałtykiem, niekończące się piaszczyste plaże, piękno malowniczych krajobrazów w takich kurortach jak Międzyzdroje, Mielno, Ustronie. A starożytne miasta – Kraków, Warszawa, Wrocław, Sopot czy Szczecin oferują doskonały program kulturalny. Oczywiście popularne uzdrowiska klasy europejskiej – unikalne zasoby naturalne, lecznicze błoto i źródła mineralne sprawiają, że leczenie w Polsce jest przyjemne i naturalne.
Ferie zimowe w Polsce to prawdziwe marzenie miłośników narciarstwa. Są takie cudowne górskie kurorty z dobrze wyposażonymi szlakami, których zazdrości Szwajcaria. Zakopane to zimowa stolica Polski, która przyciąga gości z różnych krajów nie tylko skoczniami narciarskimi i trasami, ale także niepowtarzalnym folklorem, oryginalną drewnianą architekturą i zamkami rycerskimi.

Korzystne położenie w centrum Europy i na skrzyżowaniu głównych szlaków transportowych umożliwia podróżowanie do wszystkich krajów Europy. Czytałam o wszystkich ciekawych miejscach w Polsce i wiem, że chce zobaczyć ich jak najwięcej.
Moja przygoda zaczęła w Krakowie, gdzie czekali na mnie moi przyjaciele (studenci Erasmusa), którzy przybyli wcześniej do Polski. Po zdaniu relacji co i jak wszyscy udaliśmy się, aby zapoznać się z pięknym historycznym miastem Krakowem.
Miasto Kraków słynie z XIV-wiecznego Zamku Królewskiego na Wawelu, z którego roztacza się wspaniały widok na średniowieczne Stare Miasto, w którym znajdują się Sukiennice – renesansowy budynek handlowy na Rynku Głównym.

Najważniejszym atutem w Krakowie jest jego bogata architektura. Fortyfikacje reprezentowane przez pozostałości murów obronnych z trzema wieżami i barbakanem, fortyfikacje Wzgórza Wawelskiego, za którymi znajdują się główne zabytki miasta – pałac królewski z wdzięcznym dziedzińcem oraz katedra z bogatymi nagrobkami i kryptami. Słynny Kościół Mariacki wznosi się nad słynnym Rynkiem, na którym ukryty jest największy średniowieczny ołtarz w Europie. Spacerowaliśmy po krętych uliczkach Krakowa ciesząc się, że jako młodzi ludzie możemy podróżować ucząc się.

Wyjeżdżając z Krakowa moi przyjaciele uciekli do swoich miast polski. Pośpiesznie wsiadłam do autobusu i ruszyłam do mojego celu podróży. Trasa do Sanoka wydawała się bardzo długa. Po kilku godzinach zrobiło się ciemno, a ja poczułam zmęczenie i osamotnienie. W autobusie koło mnie usiadła dziewczyna i zaoferowała mi pomoc. Najwyraźniej zrozumiała mój strach i okazało się, że ona też jedzie do Sanoka. Ponadto, ku mojemu szczęściu, mieszka niedaleko miejsca, w którym ja miałam zamieszkać. Wkrótce dotarliśmy do wyznaczonego punktu. Dziewczyna czekała na rodziców. Ona i jej mama odprowadziły mnie do drzwi mojego mieszkania w Sanoku. Byłam mile zaskoczona, że zupełnie nieznana osoba wyciągnęła pomocną dłoń. Niestety zapomniałam zapytać o imię tej dziewczyny. Ale chcę jej bardzo podziękować, ponieważ pokazała mi życzliwość Polaków! Moja przygoda w Polsce trwa i jeszcze przez parę miesięcy będę mogła cieszyć się z jej wyjątkowości ….i przepysznej kuchni.

Kymbat Akhayeva

Kymbat Akhayeva - moja droga do pięknego życia w Europie przez Polskę