Ryan Socash był gościem

Ryan Socash zakochany w Podkarpaciu nagrał nowy klip

22:07:28

Ryan Socash był gościem „Tygodnika Sanockiego” kilka miesięcy temu. Podczas produkcji filmu, promującego sanocki skansen, udzielił nam wywiadu KLIK. Ryan ponownie promuje nasze okolice, tym razem z Czesławem Mozilem. 

W listopadzie zakochany w Polsce dziennikarz Ryan Socash zrezygnował
z amerykańskiego obywatelstwa. Od dawna czuł się Polakiem – lata temu odnalazł swoje polskie korzenie na Podkarpaciu – teraz to sformalizował. O emocjach z tym związanych nagrał razem z Czesławem Mozilem wideo pt. “Bieszczadzkie słońce”.

 

Bieszczadzkie słońce

Ryan Socash to od lat najlepsza wizytówka Polski w Stanach Zjednoczonych. Opowiada
o naszym kraju w programie TVP Poland in Undiscovered i prowadzi osobisty kanał na YouTube  Kult America (ponad 14 mln wyświetleń). Jednym z najważniejszych tematów twórczości Ryana Socasha od lat pozostaje zachwyt naszym krajem. Piosenka “Bieszczadzkie słońce” to poetycka opowieść o poszukiwaniu siebie i powrocie do domu.

 

“Niektórzy z moich przodków wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych podczas zaborów, nigdy nie zaznając godności obywatelstwa odzwierciedlającego ich narodowość. Po pokoleniach zerwanych więzi udało mi się zrealizować największe marzenie mojej babci – ta chwila była prawie tak głęboka, jak narodziny moich córek. Zawsze będę kulturowo amerykański, zawsze będę silnie związany z USA, ale odtąd będę przede wszystkim dumnym Polakiem.” – deklaruje z radością Ryan Socash.

 

W poszukiwaniu korzeni…

Do Polski przywiodła Ryana Socasha młodzieńcza ciekawość i poszukiwanie prawdy o swoim pochodzeniu. Syn amerykańskiej hipiski i konserwatywnego ojca nie do końca odnajdywał się we wpajanym mu od dzieciństwa amerykańskim wzorcu kulturowym. Oprócz konsumpcyjnego stylu życia, szukał wartości, których nie mógł znaleźć w Stanach, a które odkrywa na każdym kroku  w Polsce. Na Podkarpaciu odnalazł ślady swoich przodków, brakujące elementy rodzinnej historii. Doświadczenie to, okazało się metafizycznym połączeniem z duchami przeszłości.

“Możemy ubierać się inaczej, możemy mówić w innym języku, możemy nawet zapomnieć.
Ale tak naprawdę kroczymy śladami swoich przodków, musimy tylko wrócić do domu, by sobie to uzmysłowić.”
– mówi dziennikarz.

 

Polska przyjęła go chlebem i solą

Jedną z zaskakujących młodego Amerykanina cech Polaków, była niesamowita gościnność. Jak twierdzi, w Ameryce, nie do pomyślenia byłoby zaproszenie nowego znajomego na nocleg, poczęstunek, zaangażowanie w pomoc. A to stało się doświadczeniem Ryana w naszym kraju. W Polsce dziennikarz stworzył też rodzinę (jest mężem popularnej vlogerki Kasi Socash) i zaczął zauważać wartość tradycyjnego życia, dostępu do natury, zdrowego jedzenia. W wielu wypowiedziach podkreślał, że Polska to świetny kraj do wychowywania dzieci, z powszechnym dostępem do profesjonalnej służby zdrowia, edukacją na dobrym poziomie, brakiem dostępu  do broni. Opowiada o tym, na swoim kanale, a ludzie z całego świata poznają Polskę od najfajniejszej strony. Nagrywając swoje programy odwiedził wiele zakątków Podkarpacia. Stąd też pochodzi jego żona, więc spędzają tu czas także prywatnie.

Uniwersalna opowieść o życiu emigranta. Wędrówka w poszukiwaniu tożsamości.

Jak wynika z setek komentarzy pod filmami na kanale Kult America, w przejmującej opowieści Ryana Socasha odbicie swoich losów, uczuć i emocji odnajduje wielu ludzi z całego świata. Tych, którzy wyjechali ze swoich krajów ojczystych i tych, którzy wracają do korzeni. W globalnej wiosce nie zawsze łatwo poczuć się jak w domu… Ryan znalazł swój dom w Polsce. Na zawsze.

Bio:

  • Absolwent studiów artystycznych na Columbia College Chicago
  • Asystent jazzmana Williama Russo
  • Dziennikarz (m.in. Polskie Radia, TVP, Wp.pl)
  • Twórca kanału Kult America (ponad 14 mln. wyświetleń)
  • Dyrektor Zarządzający MediaKraft Polska
  • Doradca Zarządu telewizji Q Polska

 

 “Bieszczadzkie słońce ft Czesław Mozil” na kanale Kult America:

Link do video “Why I left America for Poland #2” na kanale Kult America: 

https://www.youtube.com/watch?v=QuJPLGJAb9g

Link do video “Why I left America for Poland” na Kanale Kult America:

https://www.youtube.com/watch?v=s4dFCQh0QnY&t=12

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj