Wiesław Banach otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sanoka -

Wiesław Banach otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sanoka – „Pan Bóg prowadzi człowieka innymi drogami”

Wiesław Banach otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sanoka - "Pan Bóg prowadzi człowieka innymi drogami"Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Sanoka, Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sanoka.

 

– Nie spodziewałem się czegoś takiego. Wydawało mi się, że pracuję i wykonuję, to co do mnie należy. Gdy dowiedziałem się, że mam otrzymać ten zaszczytny tytuł, moje zdumienie było przeogromne – powiedział skromnie dyrektor.

Wiesław Banach pochodzi z Wielkopolski. Nigdy nie przyszło mu do głowy, że znajdzie się w Bieszczadach, że tutaj założy rodzinę i podejmie pracę w Muzeum Historycznym w Sanoku. Zawsze myślał, że po studiach swoje życie zwiąże z dużym miastem.

Wiesław Banach otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sanoka - "Pan Bóg prowadzi człowieka innymi drogami"– Pan Bóg prowadzi człowieka zupełnie innymi swoimi drogami, niczego nie można zaplanować i całe szczęście tak jest, ponieważ nie spotkalibyśmy się tutaj. Może nawet nie byłoby tej galerii (Beksińskiego). Mając 66 lat człowiek patrzy jak Pan Bóg kieruje jego losem, jak go prowadzi tam, gdzie wcale nie planował być – powiedział podczas uroczystego nadania mu tytułu Wiesław Banach.

Podczas sprawowania urzędu dyrektora Muzeum Historycznego przez Wiesława Banacha, udało się stworzyć galerię obrazów Zdzisława Beksińskiego. To właśnie dzięki osobie dyrektora Sanok stał się rozpoznawalny w całej Polsce, ale także za granicą. Niebawem, bo od stycznia dyrektor udaje się na zasłużoną emeryturę, jednak nie zamierza porzucać swoich planów i pomysłów, których nie udało mu się zrealizować podczas gdy sprawował funkcję dyrektora Muzeum. Podkreślał, że od lat czuję się sanoczaninem, jednak otrzymując tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sanoka czuje się wyróżniony. To właśnie w tym mieście spotkał wyjątkowych ludzi.

Podczas uroczystej sesji głos zabrali przyjaciele dyrektora, którzy podkreślali, że jest bardzo ciepłą i życzliwą osobą. Jerzy Ginalski, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego powiedział, że przez lata klepali tą samą biedę.

– Nie wiem czy wiesz, ale jesteś najdłużej urzędującym dyrektorem w historii sanockiego muzealnictwa, a może nawet Podkarpackiego. Przetrwałeś sześciu starostów, sześciu burmistrzów. Potrafiłeś zmobilizować swoją załogę i dokonać rzeczy niemożliwych – wyliczał.

dcz

 

3 KOMENTARZE

  1. Gratulacje dla Dyrektora, gratulacje dla burmistrza – oglądaliśmy Sanok w najlepszym wydaniu. Obu Panom życzę realizacji planów: Dyrektorowi Banachowi pracy nad monografią Zdzisława Beksińskiego, a burmistrzowi kolejnych „trafionych w dziesiątkę” decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj