Korytarz życia i

Korytarz życia i „jazda na suwak” od dziś obowiązkowe. Nowelizacja ustawy

Korytarz życia i „jazda na suwak od dziś obowiązkowe. Wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza obowiązek tworzenia tzw korytarzy życia i „jazdy na suwak”.

Jazda na suwak: co to jest?
Metoda zamka błyskawicznego (inaczej: jazda na suwak, jazda na zakładkę) dotyczy dojazdu do zwężenia jezdni. Kierowcy, którzy dojeżdżają już do końca pasa jadą równolegle z prowadzącymi po drugiej stronie. Gdy pas się kończy, każdy pojazd z przejezdnego pasa jezdni wpuszcza jedno auto.

Pojazd, który jest wpuszczany:

• dojeżdża aż do końca pasa jezdni,
• nie zmienia pasa jezdni wcześniej niż przed końcem swojego pasa,
• nie wpuszcza nikogo innego po tym jak zostaje wpuszczony

Pojazd wpuszczający:

• wpuszcza dokładnie jeden pojazd z pasa, który się kończy
• nie wpuszcza nikogo więcej
• zachowuje odpowiedni odstęp od pojazdu poprzedzającego

Ministerstwo infrastruktury

Korytarze życia umożliwiają służbom szybciej dotrzeć do osób potrzebujących pomocy. Zgodnie z ustawą, w razie zwiększenia natężenia ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie ratowniczych, kierujący poruszający się drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni. Gdy pasów w jednym kierunku jest więcej, kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo.

Niestosowanie się do przepisów może kosztować 500 zł.

/Śląska policja /

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj