Jadłodzielnia od dzis w Sanoku!

Jadłodzielnia od dzis w Sanoku!

Udało się! W sobotę, 14 grudnia o godz. 1o.oo wystartowała sanocka JADŁODZIELNIA.  Jej powstanie stało się możliwe dzięki osobom, które chcą ratować żywność przed zmarnowaniem – inicjatorem było Stowarzyszenie łączy Nas Sanok.

– Wszystkich, którzy mają na sercu ratowanie żywności przed zmarnowaniem, zapraszamy na Halę Targową. Postawiliśmy tam lodówkę i regał, gdzie można zostawiac produkty żywnościowe – npowiedziała nam prezes Liliana Wiech. 

Stowarzyszenie kupilo lodówkę, zamontowało regał i reszta już nalezy do osób, które chcą się dzieli 🙂 

Globalnie marnujemy więcej jedzenia niż potrzeba do wyeliminowania głodu. Według Banków Żywności w Polsce w skrajnym ubóstwie może żyć nawet 1,6 mln osób, a rocznie marnujemy ok. 9 mln ton żywności.

Mając na uwadze, jak wynika z badania zrobionego na potrzeby Federacji Polskich Banków Żywności około 42 proc. Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać żywność, 35 proc. z nich robi to kilka razy w miesiącu. Najczęściej wyrzucane produkty to pieczywo, owoce, wędliny i warzywa. Przyjmuje się Polacy rocznie marnują w granicach 235 kg żywności na osobę, w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca, to plasuje Polskę na piątym miejscu w UE.

„Jadłodzielnia to miejsce, którego działanie jest oparte na idei foodsharingu (z ang. dzielenie się jedzeniem), która zrodziła się żeby ratować żywność przed zmarnowaniem. Każdy może przynieść to, czego nie da rady zagospodarować i każdy może poczęstować się tym, co przyniósł ktoś inny. Foodsharing nie ma na celu dzielenia się jedzeniem z głodnymi czy ubogimi. Z jadłodzielni mogą korzystać wszyscy, którzy nie zgadzają się na marnowanie jedzenia, dla których ważna jest troska o naszą planetę i o siebie nawzajem.”

 

5 zasad, które pomogą ci uniknąć marnowania jedzenia i pieniędzy

Przygotuj listę zakupów
Kontroluj datę ważności
Wykorzystaj resztki produktów
Zacznij mrozić
Podziel się

 

Regulamin korzystania z Sanockiej Jadłodzielni: KLIK

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj