Obwodnicą pojedziemy w styczniu. Fotorelacja i video

Obwodnicą pojedziemy w styczniu. Fotorelacja i video

Trwają prace wykończeniowe na obwodnicy Sanoka. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Rzeszowie jeszcze w tym roku złoży wniosek na zezwolenie z jej korzystania. Mieszkańcy oraz turyści z nowej drogi będą mogli się cieszyć prawdopodobnie w połowie stycznia. W planach jest budowa drugiego etapu obwodnicy Sanoka przez San do drogi krajowej nr 28 biegnącej na Przemyśl.

Planowany termin oddania do użytku obwodnicy Sanoka ma nastąpić w połowie stycznia. Chociaż wcześnie była mowa, że mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej drogi jeszcze w tym roku, to prace archeologiczne oraz trudne warunki geologiczne uniemożliwiły budowlańcom wywiązania się z terminu oddania obwodnicy do użytku. Kontrakt na wykonanie wszystkich prac budowlanych został wydłużony do 7 kwietnia przyszłego roku. Całkowita długość projektowanej obwodnicy wynosi prawie siedem kilometrów.

Inwestycja zlokalizowana jest w granicach województwa podkarpackiego, na terenie powiatu sanockiego i obejmuje tereny miasta Sanok oraz gminy Sanok. Zostało wybudowanych osiem mostów, cztery wiadukty oraz 18 przepustów. Inwestycja obejmuje budowę obwodnicy Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28 Zator – Medyka wraz z infrastrukturą techniczną, budowlami i urządzeniami budowlanymi. Początek zlokalizowany jest na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 886 z ul. Krakowską (DK 28). Koniec stanowi włączenie obwodnicy do istniejącej drogi krajowej nr 84 (ul. Lipińskiego). Trasa główna będzie posiadać parametry techniczne drogi klasy GP o przekroju 2+1. Obwodnica zostanie połączona z innymi drogami za pomocą 4 skrzyżowań jednopoziomowych. 18 grudnia dziennikarze zostali ponownie zaproszeni na plac budowy.

– Trwają prace wykończeniowe związane z humusowaniem skarp oraz terenów zielonych. Pogoda sprzyja, dlatego przeprowadzane są nasadzenia drzew, krzewów oraz innej roślinności. Obecnie testuje się system związany z zarządzaniem ruchem, czyli związany z oznakowaniem i systemem BRD – wyjaśnia Marcin Prajzner, kierownik budowy.

Zostało złożonych 29 wniosków pozwoleń na użytkowanie obiektów mostowych. Wszystkie decyzje były pozytywne. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jeszcze w tym roku ma złożyć wniosek na użytkowanie całej trasy. Cała procedura trwa blisko 30 dni.

– Ruch, który jest skierowany na Bieszczady będzie odbywał się poza miastem. To wielkie odciążenia, ponieważ podczas sezonu w Bieszczadach jest ponad 2 mln turystów, którzy nie mają innej alternatywnej drogi i przejeżdżają przez centrum, co powodowało znaczne problemy komunikacyjne – mówi Piotr Uruski, poseł na Sejm RP.

Według posła tereny wokół obwodnicy zyskają na znaczeniu. Będzie możliwy rozwój tej części miasta, poprzez możliwość oddania tych gruntów pod zabudowę .
– Jest już pomysł na budowę drugiej części obwodnicy Sanoka, która znalazła się w planach inwestycyjnych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jest szansa na pozyskanie środków w ramach rządowego programu „Sto obwodnic” – wyjaśnia poseł.
Druga część obwodnicy Sanoka ma przebiegać przez San do drogi krajowej nr 28 biegnącej na Przemyśl.

Zakres projektowanej inwestycji obejmuje realizację następujących elementów: budowę jednojezdniowej drogi krajowej klasy GP o przekroju 2+1, budowę 4 skrzyżowań jednopoziomowych w ciągu obwodnicy, budowę przejść dla zwierząt i innych urządzeń ochrony środowiska, budowę obiektów inżynierskich (mosty, wiadukty, przepusty), budowę jednej pary Miejsc Kontroli Pojazdów, budowę elementów odwodnienia, budowę oznakowania drogowego oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu, budowę oświetlenia drogowego, przebudowę kolidujących z trasą obwodnicy istniejących urządzeń infrastruktury technicznej.

dcz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj