Leszek Puchała – nie tylko promocja czytelnictwa

Szefowie miejskich placówek kulturalnych podsumowują miniony rok i opowiadają o planach na przyszłość

 

W 2020 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku planuje zorganizowanie m.in. ciekawych przedsięwzięć promujących czytelnictwo, adresowanych dla dzieci i dorosłych, które zostały zgłoszone do dofinansowania w ramach programów operacyjnych MKiDN. W okolicy Dnia Dziecka chcemy przeprowadzić projekt „Radość czytania – jak wychować czytelnika”. Będzie to cykl siedmiu spotkań, adresowanych dla dzieci do 12 lat oraz ich rodziców. Autorzy książek oraz biblioterapeuci będą  mówić o pożytkach z czytania. Zaprosiliśmy do nas m.in. Joannę Jagiełło, Agnieszkę Zimnowodzką, Alicję Ungeheuer-Gołąb, Wandę Matras-Mastalerz. Na zakończenie projektu przewidujemy plenerowy spektakl dla dzieci Teatru „Maska” oraz piknik.

Natomiast od 7 do 9 lipca zaplanowaliśmy imprezę pod nazwą „Sanok. Tu Czytam”, której głównym motywem będzie przypomnienie twórczości Leopolda Tyrmanda, w nawiązaniu do ogłoszenia roku 2020 – Rokiem Tyrmanda. Poprzez spotkania autorskie z biografem Leopolda Tyrmanda, projekcję filmu inspirowanego jego życiem oraz panel dyskusyjny z udziałem dziennikarzy i znanych historyków, chcemy przybliżyć postać pisarza oraz realia czasów PRL-u, w których żył i tworzył. Zaprosiliśmy do Sanoka m.in. Sławomira Kopra, Mariusza Urbanka, Annę Kańtoch, Krzysztofa Ziemca, a z historyków Antoniego Dudka i Wojciecha Roszkowskiego. W sobotę i niedzielę zaprosimy na sanocki rynek, na którym planujemy koncert poezji śpiewanej oraz plenerowe przedstawienie teatru dla dzieci.

Nasze plany wydawnicze to publikacja poświęcona Marianowi Pankowskiemu – „Między Sanokiem a Brukselą. Wspomnienie o Marianie Pankowskim w setną rocznicę urodzin”, pod red. T. Chomiszczaka i D. Walczak-Delanois oraz wydanie bardzo ciekawej praca Katarzyny Twardak – „Świat Żydów sanockich”. Być może uda się nam też przygotować do wydania pamiętnik Emilii Słuszkiewicz, będący niezwykle cennym źródłem do historii naszego miasta, obejmującym pierwszą połowę XX wieku.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj