Open Up- Erasmus Plus daje szansę na odkrywanie siebie.

Open Up- Erasmus Plus daje szansę na odkrywanie siebie

Wraz z rozpoczęciem nowego roku, młodzież z Sanoka miała szansę uczestniczyć w wymianie międzynarodowej współfinansowanej z programu Erasmus Plus zorganizowanej przez lokalną organizację młodzieżową FRATERNITAS, przy współpracy z pięcioma zagranicznymi partnerami.

Dzięki temu młodzi ludzie mieli możliwość wgłębienia się w jakże istotny temat, jakim jest tożsamość, a także poznawali inne kultury. Głównym celem projektu Open Up, który odbył się w dniach 4-11 stycznia w Poroninie, było uświadomienie i pogłębienie wiedzy na temat znaczenia i roli tożsamości w życiu człowieka, również w jego życiu społecznym, w wymiarze lokalnym, jak i europejskim.
Open Up- Erasmus Plus daje szansę na odkrywanie siebie.Razem z kolegami i koleżankami z Hiszpanii, Malty, Portugalii, Rumunii i Turcji, nasza młodzież odkrywała znaczenie i wartość ich społecznej partycypacji, pracowała nad poznawaniem samych siebie oraz nad budowaniem poczucia własnej wartości i samoakceptacji. Jak sami przyznali, wiedza o tym, kim naprawdę jesteśmy, jak siebie postrzegamy, wpływa na to, jak myślimy, jak się czujemy i jak sobie radzimy w naszym codziennym życiu, oraz określa nasze relacje z najbliższym otoczeniem. Dlatego też temat ten był bardzo bliski i potrzebny każdemu uczestnikowi. Bogaty program zajęć opartych na edukacji nieformalnej skłaniał do przemyśleń nas sobą, budował pozytywne postawy i wzmacniał takie wartości jak integralność, odpowiedzialność, jedność i różnorodność. Młodzież zdobyła także wiedzę z zakresu europejskiej świadomości obywatelskiej, świadomości kulturowej, integracji oraz włączenia społecznego.
Open Up- Erasmus Plus daje szansę na odkrywanie siebie.Nawet najbardziej nieśmiałe osoby podejmowały się wyzwań i starały się przełamywać własne bariery i obawy. Ta niesamowita przemiana nie zaistniałaby, gdyby nie ogromne wsparcie i zrozumienie ze strony wszystkich członków grupy. Przyjazna atmosfera panująca podczas wymiany w ogromnej mierze przyczyniła się do wszelkich pozytywnych zmian, jakie zaszły w uczestnikach. Podczas 8 dni intensywnych zajęć nie zabrakło oczywiście czasu na integrację. Kulig z lokalną społecznością oraz wieczory kulturowe, podczas których każdy kraj prezentował swoją kulturę i tradycję to czas poświęcony na aktywne odkrywanie najdalszych zakątków Europy, a także na lepsze poznanie nowych znajomych oraz środowisk, z których pochodzą, a przez to lepsze ich zrozumienie.
Młodzież uczyła się od siebie nawzajem szacunku, tolerancji, akceptacji, wyrozumiałości w stosunku do innych, ale co ważne, także i do samych siebie.
Pełni wartościowych doświadczeń, motywacji do działania i dążenia do samorozwoju, uczestnicy powrócili do domów i planują inicjatywy na przyszłość, aby móc się dzielić tym, czego się nauczyli ze swoimi rówieśnikami w lokalnej społeczności.
mn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj