Silny wiatr – poziom zagrożenia czerwony. 120 km/h
Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 55 km/h, w porywach do 120 km/h, południowy skręcający na południowo-zachodni. Maksymalna prędkość wiatru wystąpi w poniedziałek (10.02) od 02:00 do 14:00.
Jak się przygotować i zadbać o swoje bezpieczeństwo
-
Wnieś do budynku wszystkie meble ogrodowe i inne przedmioty, które wiatr mógłby przemieścić.Mogą one stać się niebezpieczne.Zamknij wszystkie okna i zewnętrzne drzwi.Większość obrażeń powodują unoszone przez wiatr śmieci i inne drobne przedmioty.Przygotuj latarki i dodatkowe baterie.Silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne.
-
W trakcieWłącz telewizor lub radio.Dzięki lokalnym stacjom uzyskasz aktualne informacje o pogodzie i instrukcje postępowania w razie zagrożenia.Schroń się w budynku, z dala od okien i zewnętrznych drzwi.Podczas bardzo silnego wiatru najbezpieczniejsze są środkowe i dolne kondygnacje budynków.Unikaj przechodzenia i przejeżdżania pod dużymi drzewami, billboardami, rusztowaniami, oświetleniem ulicznym oraz liniami energetycznymi.Mogą one złamać się lub rozpaść pod naporem wiatru i spowodować obrażenia.
-
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Jakie są skutki silnego wiatru?
-
- Gwałtowny wiatr (62-74 km/h) łamie gałęzie i utrudnia chodzenie.
- Wichura (75-88 km/h) łamie pnie drzew oraz uszkadza dachy i inne elementy budynków.
- Silna wichura (89-102 km/h) zrywa dachy, wyrywa drzewa z korzeniami oraz przewraca lub łamie słupy energetyczne i maszty.
- Gwałtowna wichura (103-117 km/h) powoduje rozległe zniszczenia i stanowi zagrożenie dla życia.
- Huragan (ponad 118 km/h) powoduje powszechne spustoszenie i stanowi poważne zagrożenie dla życia.
-
Ostatnie komentarze