Czym jest aplikacja „kwarantanna domowa”? Kto będzie musiał ją zainstalować? 

Jak czytamy na portalu geekweek.pl Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło specjalną aplikację „kwarantanna domowa”, którą będą musieli zainstalować w swoich smartfonach wszyscy objęci kwarantanną  w naszym kraju. Mowa tu o blisko 30 tysiącach polaków. 

Codziennie rośnie liczba osób, które są objęte kwarantanną, wśród nich znajdują się nie tylko osoby powracające z zagranicy, ale także osoby, które mogły mieć kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem. 

Na tę chwilę każdy objęty kwarantanną ma zakaz opuszczania miejsca w którym ją odbywa, co ma na celu zniwelowanie ryzyka zarażenia kolejnych osób. 

Policja zabezpiecza miejsca pobytu osób przebywających na kwarantannie, sprawdzając, czy nie łamią oni warunków kwarantanny. Za jej złamanie grozi mandat do 5 tysięcy złotych.  

Aplikacja udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji ma na celu kontrolę osób znajdujących w kwarantannie w sposób zdalny, czyli bez wizyty policji, co umożliwi szybszą komunikację ze ze służbami i lepszą opiekę dla osób objętych kwarantanną. Pozwoli ona na wysłanie swojego zdjęcia służbom, tzw. selfie, wraz z informacją o lokalizacji, która będzie podawana automatycznie, więc nie będziemy mogli oszukać służb. Dzięki temu unikniemy również wizyty policjantów. Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że aplikacja jest darmowa, bezpieczna i dostępna w sklepach Google Play i App Store.

Każdego dnia do osób objętych kwarantanną Ministerstwo Cyfryzacji, za pomocą aplikacji będzie wysyłał SMS z prośbą o wykonanie zdjęcia. 

Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać z zaskoczenia. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji. Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane” – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane. Korzystając z aplikacji nie zapominajmy o tym, aby nasz telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. Sprawdzajcie SMSy.

Aplikacja da również możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.

Źródło: GeekWeek.pl/Ministerstwo Cyfryzacji