Koronawirus - aktualny raport -73 nowe przypadki zakażenia koronawirusem

Ibuprofen pogarsza przebieg choroby COVID – 19? WHO zabrało głos!

W całej Polsce z półek znikają nie tylko artykuły gospodarcze oraz żywność, ale również leki przeciwzapalne. Od kilku dni telewizja i internet huczy w sprawie leków, w których skład wchodzi ibuprofen. 

Sprawę rozpoczął kontrowersyjny wpis Oliviera Verana (Ministra Zdrowia Francji), który zasugerował na twitterze, iż „W stanach zapalnych lepiej zażyć paracetamol”. Wniosek o pogorszeniu stanu zdrowia u zakażonych we Francji, powstał po wnikliwej obserwacji pacjentów i ich oddziaływania na lek.

Skąd takie wnioski?

Zdaniem naukowców może on powodować cięższy przebieg choroby, przez fakt, iż właściwości przeciwzapalne ibuprofenu mogą stłumić odpowiedź immunologiczną organizmu. 

Co na to Światowa Organizacja Zdrowia? 

Rzecznik WHO Christian Lindmeier początkowo, podczas rozmowy z dziennikarzami w Genewie poinformował, iż nie ma prac badawczych, które potwierdzałyby, iż stosowanie ibuprofenu wiąże się z większą umieralnością, jednakże naukowcy starają się wyjaśnić sytuację. W razie wątpliwości sugerują jednak, by stosować paracetamol. 

Kilka dni później WHO zmieniło swoje stanowisko informując, że w obecnej chwili nie ma przeciwwskazań do stosowania ibuprofenu, jednakże wciąż przyglądają się problemowi. 

Podobne stanowisko w powyższej sprawie zajęła również Europejska Agencja Leków, która zapewnia, że monitoruje sytuację i dokonuje przeglądu wszelkich nowych informacji w tej sprawie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj