Wszystkie obostrzenia przedłużone, za tydzień – obowiązek zasłaniania twarzy

Podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od czwartku 16 kwietnia wprowadzony zostanie nakaz zasłaniania twarzy, czyli noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej.

Oprócz nakazu noszenia maseczek, przedłużone są  wszystkie regulacje, aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie epidemii.

  • imprezy masowe zakazane są do odwołania
  • szkoły zamknięte do 26 kwietnia
  • egzaminy maturalne przełożone
  • zasiłek opiekuńczy przedłużony
  • zgodnie z prawem międzynarodowym granice zamknięte do 3 maja
  • dzieci i młodzież nadal nie mogą wyjść bez opieki

Ograniczenia obowiązują od 11 kwietnia

Zgodnie z obecnymi rozporządzeniami do soboty 11 kwietnia obowiązuje m.in. zakaz przemieszczania się z wyjątkiem np. wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych; zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupu towarów i usług.

Przepisy zakazują do 11 kwietnia organizowania zgromadzeń. Obowiązuje zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne: parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich. Ten zakaz obowiązuje do odwołania.

Restauracje, bary i kawiarnie mogą prowadzić działalność tylko na wynos i na dowóz. Banki i placówki finansowe – zgodnie z przepisami – pozostają otwarte, krajowy transport cargo oraz autobusy, koleje i samoloty działają normalnie, a sklepy spożywcze (również w galeriach handlowych), drogerie i apteki pozostają otwarte. Obowiązują również ograniczenia liczby klientów m.in. w sklepach, na targach i na poczcie.

Restrykcje w sklepach

Wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, a od godz. 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować oraz obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich – w tym także dla osób powyżej 65. roku życia. Zamknięte są m.in. zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, a usług związanych z tymi placówkami nie można realizować w domach. Zawieszone są zabiegi rehabilitacyjne i masaże.

Dodatkowe środki bezpieczeństwa dla pracowników

Pracodawcy muszą zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom: stanowiska ich pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra, a pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

SPRAWDŹ INNE WAŻNE KOMUNIKATY

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj