30 tys. zł na rozwój czytelnictwa w Sanoku

Czy okres kwarantanny wpłynie na poprawę czytelnictwa?

 

Sanocka Biblioteka Cyfrowa - poznaj historię Ziemi Sanockiej

23 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Książki i Praw Autorskich przyglądamy się, jak kształtuje się poziom czytelnictwa w Polsce. Biblioteka Narodowa w najnowszym opracowaniu stanu czytelnictwa w 2019 r. informuje, że nastąpił lekki jego wzrost i kształtuje się na poziomie 39%.

Na tę sytuację wpłynęły m.in. ekranizacje książek oraz nagrody literackie, jak chociażby przyznana Oldze Tokarczuk Nagroda Nobla. Co ciekawe z najnowszego raportu wynika, że wciąż chętniej sięgamy po książki papierowe – aż w 98%, po e-booki sięga 6% społeczeństwa. Także 6% badanych łączy czytanie ze słuchaniem. W różny sposób pozyskujemy książki: jeżeli respondent czyta wiele książek w ciągu roku – wymienia różne źródła ich pochodzenia. Najchętniej jednak je kupujemy, często wybieramy je na prezent, biblioteki znajdują się na trzecim miejscu, jeżeli chodzi o źródło pozyskiwania książek. Po co sięgamy najczęściej? Jest to literatura kryminalna, sensacyjna oraz thriller psychologiczny.

Wśród pięciu najbardziej poczytnych autorów w ub. roku znaleźli się: Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Stephen King, Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz. W Polsce od kilku lat realizowane są różne kampanie promujące rozwój czytelnictwa, jak chociażby „Cała Polska czyta Dzieciom”, „Mała książka Wielki człowiek”, czy „Narodowe Czytanie” i wiele innych realizowanych przez większe i mniejsze instytucje kultury oraz biblioteki. My zachęcamy, by skorzystać z okazji i w Światowym Dniu Książki w zaciszu domowym wykorzystać czas kwarantanny na przeczytanie interesującej książki

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj