Prezes ZUS: będzie łatwiej o zaświadczenie A1 na PUE

Podkarpackie: Zwolnienia ze składek na blisko 25 mln złotych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatwierdził zwolnienia z opłacania składek za marzec 2020 roku dla ponad 21 tysięcy płatników składek. Łączna kwota zwolnienia to prawie 25 mln złotych.  
Oddział ZUS w Jaśle  – liczba: 7018 – kwota: ponad 7,6 mln zł.
Oddział w Rzeszowie – 14 056 – kwota: ponad 17,2 mln zł.

ZUS na bieżąco rozpatruje również wnioski o świadczenie postojowe. Uruchomiliśmy specjalny system do rozpatrywania wniosków o pomoc z tarczy. To ułatwi i przyśpieszy wypłatę świadczeń. Podobny system był już wykorzystywany przy rozpatrywaniu wniosków o przejście na emeryturę.

Przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu ze składek. Będzie ona widoczna na Platformie Usług Elektronicznych w najbliższych dniach.

Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy  zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych.  Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

Wprowadzone zmiany w tarczy 2.0 przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę do 9 ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

 

Wojciech Dyląg
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w woj. podkarpackim

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj