Przejazd promocyjny po trasie Velo San

W niedzielę 10 maja br. po południu z parkingu przy ul. Witkiewicza wyruszyła grupa rowerzystów, a w nim – najgorliwsi orędownicy budowy ścieżki rowerowej z Sanoka do Zagórza. Przejazd rowerami miał w założeniu promować malowniczy odcinek projektowanej trasy Velo San, o której ostatnio tak wiele mówi się w regionalnych mediach. Inicjatorem rowerowego przejazdu z Sanoka do Zagórza był Grzegorz Wilusz ze stowarzyszenia Łączy Nas Sanok, które wspiera i lobbuje za koncepcją drogi rowerowej Velo San.

Przejazd promocyjny po trasie Velo San„Czas wrócić do życia” – ogłosił w sobotę na stowarzyszeniowej grupie w mediach społecznościowych i na odzew nie trzeba było czekać. W niedzielę na parkingu przy Witkiewicza pojawiło się grupa chętnych do przejażdżki rowerzystów. Najpierw jazda w stronę skansenu po istniejącej ścieżce rowerowej (która tego dnia przeżywała prawdziwe oblężenie do tego stopnia, że tworzyły się korki rowerowe). Dalej grupa przejechała wzdłuż Sanu obok Kauflandu stamtąd drogą za MOSiR-em wzdłuż Sanu. Następnie grupa przejechała na ul. Dworcową gdzie kontynuowano przejazd wzdłuż rzeki w kierunku Doliny, w końcu na Zagórz i docelowo do klasztor oo. Karmelitów Bosych. Po drodze przyłączyli się kolejni rowerzyści.

Trasa wiodła przy rzece w miejscu gdzie wg sporządzonej przez biuro projektowe koncepcji będzie kiedyś wiodła droga rowerowa Sanok – Zagórz (Velo San), która zacznie się okolicy marketu Carrefour. Rowerzyści testowali udostępniony ostatnio odcinek terenowej ścieżki wzdłuż Sanu od Błoni za Autosanem przez potok Brodek w Zahutyniu do Doliny. Ostatniej zimy wykonano tam społecznie ogrom prac porządkowych oczyszczając brzeg rzeki z zakrzaczeń i zarośli oraz licznie zalegających tam odpadów. Prace wykonali przede wszystkim społecznicy z Zagórza – Doliny skupieni wokół inicjatywy społecznej Velo San oraz członkowie stowarzyszenia Łączy Nas Sanok, które postarało się o formalną zgodę na te prace u zarządcy terenu – Wody Polskie.


Po krótkiej wizycie na wzgórzu klasztornym grupa ruszyła w dalszą trasę przez Wielopole leśnym duktem na Górę Postołowską. Tutaj poniżej zajazdu „U Kmity” rozpoczyna się doskonała, nowa droga leśna Lasów Państwowych w leśnictwie Malinki, którą przetestowano. Droga ma doskonałą nawierzchnię szutrową i jest bardzo malownicza. Wg wstępnej deklaracji Nadleśnictwa Lesko droga ta mogłaby być włączona w ciąg drogi rowerowej na odcinku Velo San w kierunku Leska lub jako druga alternatywna trasa na odcinku „VS” Zagórz – Lesko. Całość trasy wyniosła ok. 30 km.


Wspólny przejazd był okazją do zapoznania uczestników z trasą koncepcji drogi rowerowej Velo San i wymiany poglądów. Wszyscy byli zgodni, że trasa ta ma ogromny potencjał i gdy powstanie będzie jedną z większych atrakcji turystycznych regionu. Warto dodać, że trasa rowerowa Velo San gdy powstanie będzie odcinkiem rowerstrady Solina – Zakopane, o której pisaliśmy już wcześniej. Będziemy informować czytelników TS o dalszych działaniach w tej sprawie.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj