Tabletki antykoncepcyjne - to warto wiedzieć!

Tabletki antykoncepcyjne – to warto wiedzieć!

 

Pigułki antykoncepcyjne głównie stosujemy, jako metodę ochrony przed nieplanowaną ciążą. Jest to jedna i najczęściej wybierana z metod antykoncepcji. Chociaż te, oczywiście dobiera się indywidualnie.  Jednakże przepisywane są również przy zaburzeniach hormonalnych do regulacji gospodarki hormonalnej kobiet. 

 1. Metody antykoncepcji
 2. Tabletki jedno i dwuskładnikowe
 3. Wszystko co powinnaś wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych

Metody antykoncepcji

Decyzja o zastosowaniu antykoncepcji powinna być świadomym wyborem kobiety. Każda z poniższych metod, jakie zostaną przedstawione, powinna zostać dobrana indywidualnie. Dobór odpowiedniej antykoncepcji poprzedzony jest zazwyczaj badaniem ginekologicznym i obszernym wywiadem lekarskim. Wszystko po to, aby antykoncepcja była skuteczna i bezpieczna dla kobiety. Metody antykoncepcji możemy podzielić na 3 różne, zależne od ich składu. I tak wyróżniamy antykoncepcję:

 • chemiczną
 • mechaniczną
 • hormonalną

O metodzie antykoncepcji chemicznej mówimy wtedy, kiedy stosujemy wszelkie środki plemnikobójcze (pianki i kremy), globulki dopochwowe, czy gąbki dopochwowe. Metody zapobiegania ciąży mechaniczne to prezerwatywy, wkładki domaciczne, czy błony pochwowe i kapturki naszyjkowe. Natomiast do antykoncepcji hormonalnej zaliczamy plastry, pigułki, implanty i chipy antykoncepcyjne, jak i również pigułkę „PO”. Jednakże pigułka „po”, nie jest metodą antykoncepcji stałą. Stosuje się ją w przypadku, kiedy pozostałe metody zawiodły i istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Pigułkę „po” należy zastosować maksymalnie po upływie 72 godzin. 

Tabletki jedno i dwuskładnikowe

Tabletki antykoncepcyjne dzielimy na dwie grupy. Dwuskładnikowe – zawierające estrogen i progestagen oraz jednoskładnikowe. Z kolei tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe dzielimy również na pigułki jednofazowe, dwufazowe i trójfazowe. 

 • tabletki jednofazowe
  Cechują się mniejszą zawartością hormonów niż pozostałe tabletki antykoncepcyjne. Plusem pigułek jednofazowych jest to, że jeśli nie ma przeciwwskazań od lekarza, mogą je stosować kobiety w każdym wieku. 
 • tabletki dwufazowe
  Zawierają dokładnie taką samą ilość estrogenu, ale różnią się zawartością progestagenu. Stosuje się w dwóch fazach cyklu. W pierwszej fazie zażywa się tabletki z progestenem, a w drugiej z estrogenem. 
 • tabletki trójfazowe
  Z reguły zalecane są kobietom w okresie menopauzy, aby wspomóc regulację hormonów. Pigułki trójfazowe raczej nie są często przypisywane, jako metoda antykoncepcji ze względu na złożoność ich przyjmowania. 

Wszystko co powinnaś wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych

Wokół tabletek antykoncepcyjnych narosło wiele mitów i czasem trudno je odróżnić od faktów. Szczególnie młodym kobietom stosującym po raz pierwszy ten rodzaj antykoncepcji. Poniżej przedstawiamy najczęściej pojawiające się obawy związane ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. 

 1. Tabletki antykoncepcyjne a alkohol
  Czy alkohol może obniżać skuteczność tabletek? Takie pytanie pojawia się bardzo często. Czy jednak zażywając tabletki, musimy zrezygnować z picia alkoholu? Nie, nie ma jednoznacznych badań wskazujących na to, aby spożycie alkoholu miało bezpośredni wpływ na skuteczność pigułek antykoncepcyjnych. Oczywiście mamy tu na myśli rozsądne picie alkoholu. 
 2. Pigułki a antybiotyki i inne leki
  Niestety tu już sprawa nie wygląda tak przyjaźnie, jak przy alkoholu. Różne leki mogą mieć wpływ na działanie tabletek. Nie zapominajmy, że są to pigułki hormonalne. Przy każdej wizycie u lekarza należałoby wspomnieć, że stosujemy antykoncepcję hormonalną. Leki przeciwbólowe i niektóre zioła również mogą wpływać na tabletki antykoncepcyjne.  Dlatego zalecamy konsultację z lekarzem, czy farmaceutą. Nawet jeśli zamierzasz kupić Ibuprom, czy inny tego typu lek. 
 3. Zapomniałam o pigułce i co teraz?
  Czasem zdarzy się tak, że zapomnisz zażyć pigułkę i zastanawiasz się, co powinnaś wtedy zrobić? Na pewno nie panikuj. O ile pominiesz jedną tabletkę, a nie kilka nie ma się czym martwić. Wystarczy, że przyjmiesz kolejną tabletkę w ciągu 12 godzin od ostatniej przyjętej tabletki. Mimo wszystko zalecamy w takiej sytuacji wesprzeć się dodatkowym zabezpieczeniem (prezerwatywą).

Pamiętaj, że każda metoda antykoncepcji powinna być dopasowana do Twojego wieku, gospodarki hormonalnej, czy stanu zdrowia. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj