Mieszkania? W Sanoku podjęto dobrą decyzję
Zielna

Mieszkania? W Sanoku podjęto dobrą decyzję

Podczas majowej sesji Rady Miasta Sanoka radni przyjęli wniosek burmistrza Tomasza Matuszewskiego dotyczący utworzenia spółki, która będzie budować mieszkania w budownictwie wielorodzinnym – Sanockiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Dziś, przeglądając internetowe serwisy samorządowe, uzupełniamy ten temat z nieco innej perspektywy.

21 maja Stały Komitet Rady Ministrów przyjął Pakiet mieszkaniowy. Rozwiązania, które się w nim znalazły, dotyczą budownictwa społecznego i komunalnego. To są fundamentalne zmiany, które powinny pozytywnie wpłynąć na aktywność samorządów oraz Towarzystw Budownictwa Społecznego, a co za tym idzie – podaż mieszkań.
Jednym z rozwiązań będzie możliwość dojścia do własności najemców w nowo wybudowanych mieszkaniach w TBS-ach. Takiej możliwości do tej pory nie było lub była bardzo mocno ograniczona.
Kolejne wsparcie budownictwa dotyczy korzystnej zmiany istniejącej już możliwości łączenia instrumentu dłużnego, a więc preferencyjnego kredytu, z dotacją z Funduszu Dopłat. Zwiększeniu ulega skala subwencji (czyli środków, które nie podlegają zwrotowi) dla gmin na budownictwo na wynajem z 20 proc. do maksymalnie 35 proc.
Zyskają i gminy, i najemcy. Dzięki znacznemu zwiększeniu wielkości wsparcia bezzwrotnego samorządom zdecydowanie łatwiej będzie przeprowadzić teraz montaż finansowy przedsięwzięć budowlanych, a korzyścią dla najemcy będzie niższy czynsz.

Chociaż dyskusja ma majowej sesji była długa, a radni zgłaszali rozliczne wątpliwości, to w końcu jednogłośnie przyjęli wniosek, złożony przez burmistrza. Jak się okazuje – jest to dobra decyzja, podjęta w odpowiednim czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj