Remont cerkwi św. Mikołaja w Grabówce

Remont cerkwi św. Mikołaja w Grabówce

Przesyłamy do Państwa międzynarodowy apel o włączenie się do oddolnej zbiórki pieniężnej na rzecz ratowania Cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja w Grabówce. Cerkiew jest pięknym, materialnym dowodem wielowiekowej, zgodnej koegzystencji dwóch chrześcijańskich wyznań.

Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Grabówce zbudowana została w roku 1864, w miejscu starszej drewnianej świątyni z 1789 r. Do roku 1946 służyła wyznawcom obrządku greckokatolickiego, korzystali z niej również katolicy wyznania łacińskiego. Wieś Grabówka stanowiła bowiem przykład pogórzańskiej wsi polsko – ruskiej do czasu powojennych wysiedleń.

fot Piotr Durak

Rusini i Polacy jako sąsiedzi – rolnicy i wyznawcy tej samej religii żyli tu ze sobą w zgodzie przez cztery wieki dzieląc zarówno codzienne trudy życia, jak i czas świąteczny. Świadczy o tym powszechne zjawisko rodzin mieszanych, a także wspólne obchodzenie świąt.

Cerkiew z Grabówki to budowla murowana z kamienia, otynkowana, zorientowana na planie prostokąta z węższym, zamkniętym półkoliście prezbiterium. Ostatnio remontowana w 1920 r. Po wojnie stała się własnością kościoła rzymskokatolickiego. Opuszczona zaczęła popadać w ruinę. Szczęśliwie, do dziś znajdują się w jej wnętrzu piękne polichromie autorstwa I.W. Lisowskiego z Sanoka i elementy oryginalnej stolarki.

Na dzień dzisiejszy wiadomo, że jedyna, zachowana ikona pochodząca z Grabówki znajduje się na wystawie w sanockim Muzeum Historycznym. Jest to ikona z grupy Deesis przedstawiająca Chrystusa Panującego.

fot Piotr Durak

W 2018 r. powstał pomysł ratowania budynku zainicjowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy i Rozwoju Wsi Grabówka oraz Parafię Rzymskokatolicką pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Grabówce. Na chwilę obecną przygotowano odpowiednią dokumentację, trwają również pracę nad tworzeniem projektu konserwacji. Wstępnego wsparcia finansowego udzielił Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Najpilniejsze prace mają na celu zatrzymanie procesu niszczenia i będą polegały na remoncie dachu, zabezpieczeniu fundamentów, a także okien.

Cerkiew w Grabówce jest na dzień dzisiejszy jedynym obiektem sakralnym w gminie Dydnia poddanym niszczejącej działalności czasu…

Remont budynku wymaga ogromnego zaangażowania również finansowego.

Link do zrzutkki: https://zrzutka.pl/bjfht5

https://www.facebook.com/Cerkiew-w-Grab%C3%B3wce-103300448089338/

https://cerkiewgrabowka.pl/

Nasz patronat, materiały nadesłane

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj