Michał Terefenko – finalista Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH

Michał Terefenko – finalista Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH

 

Michał Terefenko to następny uczeń z I LO, którego odwiedzamy w związku z jego udziałem w olimpiadzie. Michał jest finalistą  Olimpiady o Diamentowy Indeks Akademii Górniczo-Hutniczej w zakresie geografii z elementami geologii.

Jesteś dopiero w drugiej klasie, a udział w olimpiadzie zapewnił ci już indeks na uczelnię. Czy AGH to właśnie ta wymarzona  uczelnia?

Dokładnie. Udział w olimpiadzie był przeze mnie zaplanowany, bo marzę o tym by  studiować na Akademii Górniczo-Hutniczej. Jaki kierunek to jeszcze nie doprecyzowałem, będzie to na pewno połączenie geografii i informatyki, czyli moich ulubionych przedmiotów.

Zainteresowanie geografią zaczęło się, kiedy?

Już w dzieciństwie. Jako dziecko lubiłem rysować flagi państw, w szkole podstawowej godzinami mogłem studiować atlasy historyczne i geograficzne. W szkole średniej spotkałem wyjątkową nauczycielkę, panią Florek, dzięki której geografia była wspaniałą przygodą i tak zostało. Bardzo lubię wędrówki bliższe i dalsze oraz zwiedzanie muzeów. Zakochany jestem w Bieszczadach, ale kiedy mam okazję pojechać dalej to jadę. Miałem przyjemność być  Chorwacji i zobaczyć ze szczytu góry na horyzoncie morze. To niezwykły widok, zostający w pamięci, choć Bieszczady jesienią są dla mnie numerem jeden!

Jak przygotowywałeś się do olimpiady?

Część materiałów przyswajałem sam, ale wiele mi dały lekcje z naszym nauczycielem panem Demczakiem. Okazało się, że  bardzo dużo podobnych zadań  do olimpijskich było omawiane wcześniej na lekcjach.

Czyli lekcje geografii są na poziomie olimpijskim.

Można tak powiedzieć. Jeżeli ktoś lubi geografię i uważnie bierze udział w lekcjach ma szansę na dobry wynik w konkursie.

Jak wyglądały zmagania?

Na stronie AGH przedstawione były zadania, które trzeba było rozwiązać i wysłać pocztą. Kiedy uzyskało się ponad 70% punktów, przechodziło się do drugiego etapu i znów zadania, test, który trzeba było jak najlepiej rozwiązać. Oczywiście mi się to udało, ale ze względu na pandemię nie odbył się trzeci etap. Wszyscy, którzy w drugim etapie uzyskali odpowiednia ilość punktów zostali finalistami.

Czy mógłbyś podać przykładowe olimpijskie zadanie?

Jaskinia Śnieżna Studnia w Dolinie Małej Łąki w Tatrach Zachodnich, jest drugą pod względem długości i drugą pod względem głębokości jaskinią w Polsce. Dłuższa i głębsza jest tylko położona w pobliżu Jaskinia Wielka Śnieżna. Jaskinia ma dwa otwory wejściowe położone obok siebie w północno-wschodnim zboczu Małołączniaka (2096 m n.p.m.), na wysokości 1748 i 1756 m n.p.m., ok. 250 m nad dnem doliny. Długość korytarzy odkrytych do września 2018 roku wynosiła 13250 metrów, a deniwelacja 763 metry. Oblicz: wartość ciśnienia oraz temperatury powietrza w dnie jaskini, jeżeli ciśnienie atmosferyczne u wylotu z Doliny Małej Łąki (930 m n.p.m.), przy temperaturze 25°C wynosi 900 hPa., a na szczycie Małołączniaka 770 hPa. Przy założeniu, że w warunkach katastrofalnych opadów cała jaskinia zostałaby wypełniona wodą, oblicz wartość ciśnienia wody w najniższym dotychczas odkrytym punkcie jaskini.

Może rozwiązanie pozostawmy czytelnikom, a ty powiedz nam czy masz jeszcze inne pasje?

Oczywiście sport! Uwielbiam grać w siatkówkę, koszykówkę i piłkę ręczną. Ostatnio tez bardzo dużo jeżdżę na rowerze. Dużą ilość czasu spędzaną przy książkach równoważę „pogonią” za piłką.

Rozmawiała Edyta Wilk

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj