Wakacyjne spotkania ze sztuką sakralną        

Wakacyjne spotkania ze sztuką sakralną        

MIĘDZYBRODZIE. W Jubileuszowym Roku 120-lecia budowy miejscowa cerkiewka otrzymała w darze uratowane przed całkowitym zniszczeniem  prawdziwe dzieła sztuki. Odnowione pod czujnym okiem konserwatorskim w pracowni sanockiego MBL powróciły do kultu.

Uczestnicy wakacyjnych mszy w cerkiewce mogą wysłuchać ciekawych prelekcji na temat historii ich powstania oraz  bogactwa artystycznego wyrazu i teologicznej treści. W czerwcu br. Jan Sokołowski – przewodnik  Muzeum Historycznego w Sanoku  oraz Marianna Jary – dyrygentka chóru cerkiewnego w ciekawy sposób zaprezentowali genezę XIX obrazu „Przeniesienia relikwii św. Mikołaja do Barii” oraz wciąż żywe tradycje ludowe związane z tzw. ciepłym Mikołajem.

W najbliższą niedzielę 19 lipca br. po mszy św. o godz. 9:30 w bliskości  liturgicznego wspomnienia Dziadków Jezusa – św. Anny i św. Joachima zostanie zaprezentowany drugi  z podarowanych obrazów – pochodząca z wieku XVIII „ Święta Rodzina” z Jezusem na rękach Babci św. Anny.  Tym razem przewodnikiem po świecie sztuki sakralnej będzie kustosz Katarzyna Winnicka z Muzeum Historycznego w Sanoku.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Ps. W sierpniu Wakacyjne spotkania ze sztuką sakralną planowane są we wnętrzu starego kościoła w Trepczy.

(pr)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj