Kiedy uruchomiona zostanie fontanna Czytelnicy pytają, SANEPID nie odpowiada

Kiedy uruchomiona zostanie fontanna? Czytelnicy pytają, SANEPID nie odpowiada

Fontanny w kwarantannie?

Fontanny sanockie są niewątpliwie atrakcją, oraz miejscem dającym nieco chłodu podczas upałów. Ostatnio mieliśmy wiele telefonów od czytelników z pytaniem, kiedy fontanny będą uruchomione?
– Dlaczego w innych miastach fontanny działają, a w Sanoku jak zwykle nie! – dziwią się czytelnicy. 

Zadzwoniliśmy do sanockiego oddziału SANEPID, wysłaliśmy maile z prośbą o odpowiedź na pytanie, czy/kiedy fontanny zaczną działać. Dosłownie przed chwilą nadeszła odpowiedź z sanockiego SANEPID-u:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Sanoku odpowiadając  informuje, że rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020r. poz. 1066 z późn. zm.), nie wprowadza zakazu w zakresie funkcjonowania fontann ulicznych.

PPIS zgadza się z opinią, że fontanny różnego typu i zespoły fontann są formą atrakcji wodnych, stanowiących urozmaicenie odpoczynku i zachętę do spędzania czasu w ich sąsiedztwie. Odpoczynek w pobliżu fontann zachęca jednak niekiedy do zachowań nieodpowiedzialnych i ryzykownych z sanitarnego punktu widzenia, jak picie wody, kąpiel, mycie się, ochładzanie stóp i ciała. Konieczna jest zatem właściwa dezynfekcja wody w celu zapewnienia jej odpowiedniej jakości mikrobiologicznej, nie tylko z uwagi na SARS-CoV-2. Jest ona szczególnie istotna w fontannach o zamkniętym obiegu wody i w instalacjach typu „dry-plaza”, w których z góry zakłada się możliwość korzystania przez odwiedzających z zabawy lub ochłodzenia wodą.

W związku z powyższym, przebywając w sąsiedztwie miejsc z fontannami odwiedzający winni zwracać uwagę na:
– o konieczność przestrzegania zasad dystansowania społecznego: utrzymywanie wynoszącej min. 1,5 m odległości od innych uczestników rekreacji, unikanie gromadzenia się i przebywania w zatłoczonych miejscach i w sąsiedztwie dużych liczebnie grup osób,
– o noszenie maseczki, a ponadto noszenie jej we właściwy sposób (szczelne przyleganie, zasłonięcie nosa i ust), jeżeli nie ma możliwości zachowania odpowiedniego dystansu społecznego,
– o dbałość o częste mycie i dezynfekcję rąk przeznaczonymi do tego celu środkami,
– o zachowanie szczególnej ostrożności podczas kaszlu/ kichania,
– o powstrzymanie się od odwiedzania tego rodzaju miejsc w razie objawów infekcji dróg oddechowych.

Reasumując, obowiązujące przepisy prawa nie wprowadzają ograniczeń
w zakresie funkcjonowania fontann. Decyzja o uruchomieniu fontanny leży
w wyłącznej gestii władz miasta Sanoka. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku zwraca natomiast uwagę na konieczność przestrzegania zasad obowiązujących w czasie pandemii w miejscach ogólnodostępnych.

 

Wcześniej otrzymaliśmy odpowiedź na pytanie z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie:

„Opinia  Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny określa, że  główne ryzyko rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 poprzez dostępne w przestrzeni publicznej atrakcje wodne związane jest przede wszystkim z   gromadzeniem się wokół nich grup osób, pragnących korzystać w ten sposób z atrakcji wodnych, stanowiących urozmaicenie odpoczynku i zachętę do spędzania czasu w ich sąsiedztwie.

Wśród osób gromadzących się przy powyższych obiektach mogą znajdować się osoby należące do grupy wiekowej o najwyższym ryzyku zachorowania i zgonu z powodu infekcji COVID-19. Istnieje zatem sprzeczność między zaleceniem utrzymywania dystansu społecznego i unikaniem miejsc, w których gromadzi się większa ilość ludzi, a uruchamianiem atrakcji, które w założeniu mają ich przyciągać.

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego w tym zakresie:

https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-glownego-inspektora-sanitarnego-dotyczacy-funkcjonowania-fontann-instalacji-wodnych-typu-dry-plaza-i-podobnych-oraz-tezni-ulicznych-w-trakcie-epidemii-sars-cov-2-w-polsce/

W każdym powiecie, w zależności od aktualnego stanu epidemiologicznego oraz w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców właściwy terenowo Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  w porozumieniu  z władzami miasta  decyduje o uruchomieniu bądź nie różnego rodzaju atrakcji.

Należy również pamiętać, że na otwartych obecnie kąpieliskach i miejscach zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli również obowiązują określone zasady  https://www.pzh.gov.pl/zalecenia-dla-kapielisk-i-miejsc-okazjonalnie-wykorzystywanych-do-kapieli-w-trakcie-epidemii-sars-cov-2-w-polsce/

Powyższe zalecenia  mają zatem  na celu  ochronę zdrowia i bezpieczeństwo mieszkańców.”

 

 

3 KOMENTARZE

  1. Fontanny nie działają bo popsute, a piniędzy na naprawę ni ma i nie będzie. Ryzyko zakażenia ogromne. Ps. W SP4 zakaz wstępu obcym….Dzieci, rodzice to obcy? I jeszcze ten zakaz fotografowania i filmowania bez zgody dyrektor – to dopiero paranoja

    • Pracujesz w urzędzie? Wszystko wiesz… Tak sobie myślę, że tylko udajesz… A na filmowanie w szkole trzeba mieć zgodę, bo nie każdy chce, żeby jego dziecko było hitem internetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj