Twierdza Przemyśl zdobyta!

Twierdza Przemyśl zdobyta!

W niedzielę 26 lipca w ramach wakacyjnej akcji pt. „W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK” liczna grupa sanockich turystów wybrała się na wycieczkę do Przemyśla. Celem tegorocznej wycieczki było poznanie historii Twierdzy Przemyśl oraz zwiedzenie przemyskich fortów.

Twierdza Przemyśl należała do największych obiektów obronnych w Europie w okresie I wojny światowej. Była areną krwawych walk, dwukrotnie oblegana przez wojska rosyjskie, odbita przez połączone armie Austro-Węgier i Niemiec. Dziś Twierdza Przemyśl to znakomity zabytek architektury obronnej. Przyciąga licznych turystów krajowych i zagranicznych.

Na wędrówkę pieszą wyruszyliśmy z miejscowości Dybawka. Do Fortu VII Prałkowce zaprowadził nas czarny szlak turystyczny (tzw. forteczny). Fort VII Prałkowce należał do najważniejszych ogniw obrony Twierdzy Przemyśl. Dominował nad doliną Sanu od strony Krasiczyna i biegnącą tędy drogą z Przemyśla do Sanoka. Po zwiedzeniu fortu wyruszyliśmy w kierunku Przemyśla. Dawną drogą forteczną, obecnie nazywaną „drogą stu zakrętów” doszliśmy do Przemyśla. Po drodze zwiedziliśmy jeszcze niewielki pomocniczy Fort IIIa Kruhel oraz obejrzeliśmy malowniczą panoramę Przemyśla i okolic z Kopca Tatarskiego. Wędrówkę zakończyliśmy przy całorocznym torze saneczkowym i kolejce krzesełkowej w Przemyślu. Tor saneczkowy stanowił największą atrakcję dla najmłodszych uczestników wycieczki, którzy szybko zapomnieli o trudach wędrówki.

Opracował: Jerzy Szlachcic (przewodnik wycieczki)

fot. Jerzy Szlachcic

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj