Wakacyjne spotkania ze sztuką sakralną      

Wakacyjne spotkania ze sztuką sakralną      

 

Cudze chwalicie swego nie znacie…

   TREPCZA. W czerwcu i lipcu br. mieliśmy okazję wysłuchać ciekawych prelekcji pracowników Muzeum Historycznego w Sanoku z historii sztuki sakralnej związanych z nowymi obrazami, które zawisły na ścianach międzybrodzkiej cerkiewki. Uratowane „w oknie życia”  pracowni konserwatorskiej MBL w Sanoku powróciły do swego pierwotnego przeznaczenia czyli do kultu. 

Kolejne sierpniowe spotkanie ze sztuką sakralną zostało zaplanowane w starym kościele w Trepczy. Nie raz wspominaliśmy, że jego początki mogą sięgać nawet wieku XVI, a późniejsza historia jest mocno ekumeniczna. W okresie reformacji modlili się tu Socyjanie czyli Bracia Polscy, w XVII-XVIII wieku łacinnicy mieli tu małe sanktuarium Trójcy Świętej; po pożarze cerkwi na początku XIX wieku cesarz Józef II przekazał w użytkowanie unitom, którzy modlili się tu do końca II wojny i wysiedleń na wschód. Od tego czasu gospodarzem tego miejsca znów jest kościół rzymskokatolicki. Po wybudowaniu   i poświęceniu nowego kościoła w Trepczy  w roku 2000 opuszczona stara świątynia tylko kilka razy w roku zamieniała się w  miejsce modlitewnych spotkań.

W sierpniu ubiegłego roku  to  tu na prośbę panny młodej odbyły się huczne zaślubiny i wydarzenie to dało impuls do ożywienia troski o jego dalsze losy tej świątyni.  Najbardziej zaangażował się ojciec młodej – Pan Zygmunt, który po miesiącu intensywnych prac porządkowych doprowadził kościół do błysku. Ponadto z własnej inicjatywy – w porozumieniu z proboszczem – rozpoczął odnowę zabytkowych obrazów, wymagających pilnej  pomocy konserwatorskiej. Sam wyszukał i powierzył je znanemu w środowisku sanockim emerytowanemu malarzowi artyście Andrzejowi Szczepkowskiemu.

Tematem najbliższego „Wieczoru ze sztuka sakralną” będą ostatnio odnowione obrazy św. Jozafata Kuncewicza – biskupa męczennika za wiarę  oraz Madonna z Dzieciątkiem – wierna kopia dzieła słynnego malarza Rafaelo di Santi. Jak znalazł się ten przedstawiciel malarstwa zachodniego w unickiej cerkwi na razie nikt nie potrafi odpowiedzieć. Czy usłyszą odpowiedź na to pytanie uczestnicy sierpniowego spotkania tego nie wiemy, ale na pewno staną się bogatsi w wiele ciekawych informacji o artystycznym wyrazie i teologicznej treści tych dzieł sztuki. Tym razem przewodnikiem po świecie sztuki sakralnej będzie rodaczka z Trepczy Marię Janiszewską Liadis – obecnie konserwator zabytków w Warszawie. Przed kilku laty brała udział w pracach badawczych w starym kościele. Podczas tegorocznego wakacyjnego pobytu wraz z najbliższymi  przeżywała radość chrztu i  I Komunii swych dzieci we wnętrzu starego kościoła, będącego również świadkiem jej chrztu i małżeństwa.

     

Spotkanie zaplanowane zostało na czwartek 6 sierpnia 2020 roku o godz. 18:00 w bliskości obchodzonego tu kiedyś przez grekokatolików odpustu Zaśnięcia Matki Bożej czy przez rzymskokatolików Wniebowzięcia NMP. Rozpocznie je Msza św. z modlitwą  w intencji żyjących i śp. Zmarłych Fundatorów, Dobroczyńców i Przyjaciół trepczańskiej świątyni. Po Mszy św. odbędzie się zapowiedziana prelekcja. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

(pr)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj