Siostry z Monasteru św. Elżbiety na Jarmarku ikon

Siostry z Monasteru św. Elżbiety na Jarmarku ikon

Wieść o sanockim Jarmarku Ikon rozniosła się w Europie i dotarła także do Mińska, skąd z ikonami oraz innymi wytworami rękodzielniczymi przybędą siostry z Monasteru św. Elżbiety. Do Polski przyjeżdżają już od 7 lat. Utrzymują kontakty z Ukraińcami i Łemkami przesiedlonymi na zachód Polski – m.in. w okolicach Szczecina.

Od kilku lat biorą udział w Targach i Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. O Jarmarku Ikon słyszały już od kilku lat, jednak do tej pory nie miały okazji być w Sanoku. W tym roku, ze względu na odwoływane wydarzenia znalazła się sposobność.

Siostry prowadzą Monaster w Mińsku od 20 lat. Jest on jednym z największych funkcjonujących na terenie byłego Związku Radzieckiego. W 15 pracowniach powstają ikony, m.in. kamienne – zdobione kamieniami półszlachetnymi, hafty, mozaiki, freski, rzeźby, prawosławne akcesoria liturgiczne, przetwory ziołowe, maści, syropy i nalewki. Przy klasztorze działa studio wideofoniczne i wydawnictwo zatrudniające osoby z niepełnosprawnościami. Klasztorne wyroby można nabyć gównie na jarmarkach na Białorusi,, w Rosji i krajach europejskich. Na stoisku sióstr będzie można nabyć – także obrazki, dewocjonalia, ceramikę artystyczną, zioła monasterskie, zabawki i pamiątki, a także zapoznać się z ich działalnością.

Siostry prowadzą działalność charytatywną o szerokim charakterze. Przy Monasterze działa twórczy zespół muzyczny „Wesołyje rebiata” – artyści pomimo swojej niepełnosprawności wykazują się niezwykłą kreatywnością artystyczną, podczas koncertów w Rosji, a w planach w Europie Zachodniej. Dziecięcy zespół teatralny „Radostj” zrzesza ok 30 dzieci z zaburzeniami psychofizycznymi – to kolejny projekt realizowany przez siostry.

Na fermie organizowane są lekcje jazdy konnej dla dzieci z zaburzeniami, co ciekawe powstało przy niej zoo, nie takie tradycyjne, gdzie zwierzęta obserwuje się przez kraty, ale dzieci mają bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Odwiedziny takiego zoo jest dużym przeżyciem dla nich. Nie poprzestając na tym, siostry mają w planach na bazie zoo utworzyć schronisko dla bezdomnych zwierzaków.

Przy monasterze powstała szkoła i przedszkole, w których opiekę znalazło 70 dzieci. Oprócz podstawy programowej w placówkach realizowane jest kształcenie artystyczne.
Siostry opiekują się również 50. osobami ciężko chorymi, starszymi i samotnymi. W zakres pomocy wchodzi opieka pielęgniarska, pomoc socjalna, wizyty lekarskie, pomoc domowa. Tu znów siostry nie zatrzymują się na dotychczasowych działaniach, tylko planują budowę hospicjum. W ramach współpracy siostry opiekują się pacjentami szpitali psychiatrycznych Państwowego Centrum Naukowo-Praktycznego liczącego ok 2000 pacjentów.

Siostry przy stoisku będą sprzedawały swoje wytwory, ale i informowały o działalności. By zrealizować przynajmniej część swoich planów, potrzebują wsparcia z zewnątrz, gdyż ich działalność opiera się na tym, co same wytworzą i sprzedadzą, nie otrzymują dotacji z instytucji zewnętrznych. Przyjmijmy je ciepło i życzliwie w Sanoku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj