Koronawirus w Sanoku: bez paniki, pozwólmy działać służbom

Sytuacja w sanockim szpitalu pod kontrolą 

W sanockim szpitalu zostały zamknięte trzy oddziały. W związku z zakażeniem personelu medycznego próbowaliśmy się skontaktować z dyrekcją placówki. Niestety nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Głos w tej sprawie zabrał Janusz Cecuła, wicestarosta powiatu sanockiego. „Wszyscy przebywający w szpitalu, zarówno personel, jak i pacjenci przeszli badania pod kierunkiem COVID-19. W obecnej chwili trwa ustalanie tożsamości osób z kontaktu, by móc skierować ich na badania. Wszelki procedury są wdrażane na bieżąco przez zarząd szpitala”.

 

Aktualna sytuacja  na terenie województwa podkarpackiego 18-08-2020

Powiat jarosławski

W dniu 17.08.2020 r. uzyskano 6 pozytywne wyników badań w kierunku SARS CoV-2 u osób z powiatu jarosławskiego, nie powiązane z ogniskiem.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy COM Jarosław – do dnia 16-08-2020 odnotowano łącznie 28 pozytywnych wyników w tym 15 pacjentów i 10 osób personelu 3 osób z kontaktu.

W placówce podjęto niezbędne działania:

  • pacjentów z pozytywnymi wynikami umieszczono na jednym piętrze budynku
  • pacjenci ZOL z negatywnym wynikiem pozostają w dotychczasowej izolacji, traktowani jako podejrzani o zakażenie koronawirusem SARS CoV-2
  • do opieki nad pacjentami przekierowano personel przebywający aktualnie na urlopach

Dochodzenia epidemiologiczne są w toku.

Ogółem w ogniskach w powiecie jarosławskim 341  osób objęte jest  kwarantanną.

Na dzień 18 sierpnia  WSSE w Rzeszowie  zaplanowała przebadanie 42 osób z kontaktu  na terenie powiatu jarosławskiego.

 

Miasto Przemyśl i powiat przemyski

W dniu 17.08.2020 r. uzyskano 8 pozytywnych wyników badań w kierunku SARS CoV-2 u osób z powiatu przemyskiego i m. Przemyśla, wszystkie powiązane z ogniskami. Dodatkowo  uzyskano 1 pozytywny wynik u osoby z powiatu sanockiego, powiązanej z ogniskiem w Kalwarii Pacławskiej.

Na terenie gminy Dubiecko odnotowano ognisko zachorowań w miejscowości Drohobyczka
potwierdzono ogółem 35 zakażeń  wśród mieszkańców oraz 3 osób z innych miejscowości (odnotowano 2 zgony).

W Szpitalu im. Ojca Pio  w Przemyślu  na dzień 13-08-2020  potwierdzono 53 wyników dodatnich
w tym  u 21 pacjentów, 21 osób z personelu medycznego oraz 11 osób z kontaktu.

Oddział dermatologii i wewnętrzny został zamknięty , wstrzymany jest „ruch pacjentów „ na oddziale (wypisy i przyjęcia). Pacjenci chorzy zostali przeniesieni do Centrum Medycznego w Łańcucie., pozostałe osoby z kontaktu przebywają w izolacji.

Ognisko w Kalwarii Pacławskiej – (Franciszkańskie Spotkanie Młodych, które odbyło się w dniach 26-07-01-08.2020).  Na dzień 17 sierpnia w ognisku odnotowano ogółem 46 pozytywnych przypadków (19 z powiatu przemyskiego, 4 z  miasta Przemyśla, 9 z powiatu jasielskiego,  4 z powiatu lubaczowskiego, 4 z miasta Rzeszowa, 2 z  miasta Krosna,  2 z powiatu sanockiego oraz po jednej osobie z powiatów jarosławskiego i leskiego), w tym 11 zakonników z Klasztoru Franciszkańskiego w Kalwarii Pacławskiej oraz  29 uczestników i 6 osoby z kontaktu. Dochodzenia epidemiologiczne są w toku. W ogniskach na terenie miasta Przemyśla i powiatu przemyskiego kwarantanną objęto 322 osoby.

Na dzień 18 sierpnia  WSSE w Rzeszowie  zaplanowała przebadanie 35 osób z kontaktu  na terenie powiatu przemyskiego.

Miasto Rzeszów i powiat rzeszowski

W dniu 17.08.2020 r. uzyskano 5 pozytywnych wyników w kierunku SARS CoV-2 , osoby te nie są powiązane z ogniskami.

Szpital MSWiA w Rzeszowie – w ognisku   potwierdzono łącznie 17 pozytywnych przypadków w tym u 7 pacjentów (1 zgon) oraz u 5 osób z personelu medycznego oraz 5 osób z kontaktu.  Przebadano cały personel i pacjentów oddziału chirurgii.

Szpital Nr 2 w Rzeszowie – ogółem potwierdzono 9 wyników dodatnich w tym: 7 pozytywnych  wśród personelu medycznego   oraz  2 osób z  kontaktu (mieszkańców powiatu przeworskiego)

Wstrzymano przyjęcia  do kliniki ginekologii i położnictwa. Badania pacjentów i personelu są w toku, 47 osób  ze styczności objętych jest kwarantanną.

Ognisko wśród uczestników wesela, które się odbyło w dniu 01.08.2020  w Rzeszowie, do dnia dzisiejszego potwierdzono w ognisku – 19 osób (12 z Rzeszowa i 4 z powiatu rzeszowskiego i 1 z powiatu jarosławskiego, 2 z powiatu przeworskiego). Łącznie uczestników wesela było 92 i 2 osoby z obsługi. Wszystkie osoby zostały objęte kwarantanną.

Dodatkowo w dniu 14 sierpnia  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie otrzymał zgłoszenie dot. wyniku pozytywnego u matki  dziecka uczęszczającego do żłobka na terenie miasta Rzeszowa. Natychmiast poinformowano właściciela placówki , nakazano przeprowadzenie dezynfekcji placówki oraz zalecono bezwzględne stosowanie środków ochrony osobistej dla personelu pracującego w tej grupie dzieci.  W dniu 17 sierpnia br. otrzymano informację o dodatnim wyniku dziecka – natychmiast poinformowano właściciela placówki i przeprowadzono postepowanie epidemiologiczne ze wszystkimi rodzicami dzieci  i personelem placówki. Ostatnim dniem pobytu dziecka w żłobku był dzień 11 sierpnia br.  Wszystkie osoby z kontaktu  w żłobku objęto kwarantanną. W dniu dzisiejszym rozpoczęto badania 25 osób (18 dzieci i 7 osób personelu). W kolejnych dniach badania będą kontynuowane. Dochodzenia epidemiologiczne są w toku.

Ogółem na terenie miasta Rzeszowa  i powiatu rzeszowskiego  kwarantanną objęto 697 osób.

Na dzień 18 sierpnia  WSSE w Rzeszowie  zaplanowała przebadanie 18 osób z kontaktu  na terenie miasta Rzeszowa i powiatu  rzeszowskiego. Pozostałe badania wykonywane będą w punkcie drive-thru.

Powiat stalowowolski

Ognisko wśród uczestników wesela, które odbyło się w dniu 01.08.2020 w Stalowej Woli. Do dnia dzisiejszego potwierdzono 15 zachorowań  w tym 13 wśród uczestników oraz 2 osób z kontaktu (5 osoby z miasta Tarnobrzeg, 3 osoby z powiatu mieleckiego, 2 osoby z powiatu stalowowolskiego, 2 osoby  z powiatu kolbuszowskiego, 2 osoby z powiatu niżańskiego oraz 1 osoba z powiatu leżajskiego). Łącznie w weselu uczestniczyło 130 osób.  Osoby z kontaktu  zostały objęte kwarantanną  i kierowane na badania. Dochodzenie epidemiologiczne jest w toku.

Na terenie powiatu stalowowolskiego kwarantanną objęto  93 osoby.

Powiat brzozowski

Ognisko w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny  na dzień 17 sierpnia br. w ognisku potwierdzono 7 osób z pozytywnym wynikiem w kierunku SARS – Cov-2. W dniu 11.08.2020 r. otrzymano pozytywny wynik u lekarza pracującego w w/w szpitalu na Oddziale Onkologii Klinicznej i Poradni Chemioterapii oraz pełniącego dyżury w Nocnej Pomocy Lekarskiej w Brzozowie i Sanoku, a także w Szpitalu Sanatorium Uzdrowiskowym ESCULAP w Rymanowie Zdroju. Ogółem wyniki dodatnie potwierdzono u 1 pielęgniarki , 2 ratowników oraz 2 lekarzy.
W ramach działań mających na celu przecięcie dróg szerzenia się zakażenia w szpitalu, przeprowadzono gruntowną dezynfekcję w Oddziale Onkologii Klinicznej oraz Oddziale Dziecięcym.  Na dzień 17.08.2020 r. zamknięty jest Oddział SOR. Objęto kwarantanną osoby z najbliższego kontaktu.

Do dnia 17.08.2020 r. przebadano 40 osób, do dalszych badań zaplanowano kolejnych 45 osób.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj