Połoninami nad Liskowatem – relacja z wycieczki PTTK

Dla większości turystów Góry Sanocko-Turczańskie to miejsce nieznane choć bliskie, liczne doliny opowiadają o przeszłości i dawnych jej mieszkańcach – Bojkach. Ci, którzy wybrali się na wycieczkę w ramach cyklu „W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK”, mogli poznać zupełnie inne oblicze tych gór oraz dawnych nieistniejących bojkowskich wsi.

Park Krajobrazowy Gór Słonnych to jedno z bardziej malowniczych i tajemniczych miejsc. Podczas wędrówki podziwialiśmy krajobrazy Pogórza Przemyskiego, bieszczadzkich połonin, ukraińskich Karpat, przygranicznych szczytów Magury Łomniańskiej i Ostrykowca oraz architekturę bojkowskiej cerkwi z 1832 r. p.w. Narodzenia NMP w Liskowatem.

Nasza wędrówka rozpoczęła się na Przełęczy pod Brańcową, w pobliżu której znajdują się źródła Wiaru. Po przejściu widokowych połonin nad Liskowatem, zeszliśmy do doliny potoku Karaszyn, gdzie zapaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski, nabierając sił przed zdobyciem wymagającej Kiczery z której już blisko było do Krościenka.
W rajdzie wzięła udział liczna, bo licząca aż 48 uczestników grupa szczęśliwych wędrowców.

Mirosław Sworst

fot. M.Sworst