Lekcja historii – Inscenizacja odbicia infamisa Mikołaja Białoskórskiego

W dniu 22 sierpnia na dziedzińcu sanockiego zamku królewskiego odbyła się inscenizacja odbicia infamisa Mikołaja Białoskórskiego, które to zdarzenie miało miejsce w 1629 roku. Dziedziniec sanockiego zamku wypełnił się widzami, którzy z zapartym tchem śledzili przebieg inscenizacji. Tę lekcję historii z pewnością zapamiętają na długo.

Mikołaj Białoskórski w roku 1619 został skazany na infamię. Nie wiadomo czego dokładnie się dopuścił, jednak przez lata drwił sobie z wyroków i żył swobodnie do momentu kłótni z Jerzym Krasickim, który pojmał infamysa i wtrącił go do lochu. W wyniku wielu protestów przyjaciół i krewnych pojmanego, jakoby Krasicki miał go dla własnych celów więzić, zamiast zgodnie z prawem go sądzić i staroście sanockiemu wydać. Bojąc się wzburzenia szlachty, tak też Krasicki postąpił, a Białoskórski trafił do sanockiego zamku, w ręce starosty Mniszcha.

Król Zygmunt III nakazał jak najszybciej ściąć Białoskórskiego. Nie pomogły glejty i listy żelazne wydane przez hetmana i samego króla. Starosta odwlekał egzekucję, jednak odpowiedź, jaka nadeszła jasno mówiła, by „wszystkie glejty uważać należy za nieważne”, a Białoskórskiego ściąć.

Białoskórski czeka w celi na wykonanie wyroku, odliczając ostatnie godziny swojego życia, aż nagle pod zamkową bramą podnosi się wrzawa. Z odsieczą przybył kasztelan oświęcimski, Andrzej Zborowski, ze znaczną siłą zbrojną, by swego krewniaka przed egzekucją uratować.

Barwna inscenizacja, jakiej zebrani byli świadkami przedstawiła przebieg walki, jaka miała miejsce w 1692 roku. Dziedziniec sanockiego zamku wypełnił się widzami, którzy z zapartym tchem śledzili przebieg inscenizacji. Tę lekcję historii z pewnością zapamiętają na długo.

Zapraszamy do fotorelacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj