Kalendarz roku szkolnego 2020/2021

 

Kalendarz roku szkolnego 2020/2021

Nieubłaganie zbliża się data, kiedy uczniowie będą musieli rozpocząć edukację i być może wrócić do szkół. Przedstawiamy ważne daty roku szkolnego wraz z terminami ferii zimowych oraz harmonogram egzaminów zewnętrznych opracowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Zgodnie z rozporządzaniem w sprawie organizacji roku szkolnego zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września. W tym roku będzie to wtorek, 1 września.

Zimowa przerwa świąteczna 2020

Zimowa przerwa świąteczna w roku szkolnym 2020/2021 trwać będzie od 23 grudnia do 31 grudnia 2020 r. Oznacza to, że uczniowie wrócą do szkół dopiero w poniedziałek, 4 stycznia.

Ferie zimowe 2021 

Ferie zimowe 2020 jak co roku odbędą się w czterech turach. Warto wspomnieć, że ich termin uzależniony jest od województwa. Harmonogram tegorocznych ferii:

 • 18 – 31 stycznia 2021 r. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.
 • 25 stycznia – 7 lutego 2021 r. – podlaskie, warmińsko-mazurskie.
 • 1 lutego – 14 lutego 2021 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
 • 15 – 28 lutego 2021 r. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Wiosenna przerwa od nauki przypadnie w przyszłym roku w dniach od 1 do 6 kwietnia. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze zakończą się 25 czerwca.

Harmonogram egzaminów

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram egzaminów zewnętrznych na 2021 r. Egzamin ósmoklasisty został przesunięty z kwietnia na maj; odbędzie się w dniach 25-27 maja. Matury rozpoczną się 4 maja.

Zmiana terminu egzaminu ósmoklasisty z kwietnia na maj została zapisana w nowelizacji rozporządzenia ws. szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. 

W przyszłym roku egzamin ósmoklasisty rozpocznie się 25 maja od testu z języka polskiego. 26 maja uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki, a dzień później – z języka obcego. Termin dodatkowy dla tych uczniów, którzy nie będą mogli zdawać w maju, wyznaczono na 16-18 czerwca. Uczniowie poznają wyniki 2 lipca.

W szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym, egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony w dniach 13-15 stycznia. Termin dodatkowy to 25-27 maja. Wyniki będą podane 29 stycznia.

Matury

Matury rozpoczną się 4 maja od egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzaminy ustne będą przeprowadzane od 7 do 20 maja.

Termin dodatkowy matur wyznaczono na 1-16 czerwca, a poprawkowy (dla tych, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemne) – na 23-24 sierpnia. Maturzyści poznają wyniki 5 lipca, a ci zdający w sesji poprawkowej – 10 września.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie odbędzie się w sesji zimowej – od 11 stycznia do 19 lutego i sesji letniej – od 21 czerwca do 8 lipca.

Z kolei egzamin zawodowy będzie przeprowadzony w sesji zimowej od 11 do 24 stycznia, a w sesji letniej – od 7 do 21 czerwca.

Szczegółowe harmonogramy egzaminów zewnętrznych są dostępne na stronie CKE.

Inne dni wolne

Gdy mowa o dniach wolnych od szkoły należy wspomnieć także święta, które są ustawowo wolne od obowiązku szkolnego. Mowa m.in. o:

 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli
 • 1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
 • 3 czerwca – Boże Ciało

Źródło: gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj