Wózki 3w1 - na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wózki 3w1 – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wózki 3w1 - na co zwracać uwagę przy zakupie?Wybór pierwszego wózka 3w1 dla dziecka to najczęściej ogromny dylemat dla wszystkich rodziców. Jego zakup powinien być przemyślany, gdyż będzie on intensywnie towarzyszył dziecku przez pierwsze miesiące, a nie kiedy i lata. Większość młodych rodziców nie posiada jednak odpowiedniej wiedzy, która może przydać się podczas wyboru odpowiedniego produktu.

Wózek wielofunkcyjny, a takim jest zestaw 3w1 składa się z części, które rosną wraz z dzieckiem. Stelaż z gondolą, spacerówką oraz fotelikiem tworzą kompletny zestaw podróżny, który z założenia powinien wystarczyć na cały okres „wózkowania”, minimalizując tym samym koszty. Rodzice spodziewający się pierwszego dziecka dokonując wyboru wózka kierują się najczęściej jego wyglądem. Najważniejszym wówczas staje się, aby pojazd doskonale się prezentował i posiadał odpowiedni kolor. Jednak, aby być w pełni zadowolonym ze swojego wyboru konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych elementów. Są wśród nich m.in.:

Koła – to od ich rodzaju zależy, jak wózek będzie się prowadził. Koła pompowane i żelowe sprawdzą się w każdym terenie, natomiast koła piankowe mogą nie poradzić sobie w nieco trudniejszych warunkach.

Nie bez znaczenie jest również waga wózka. Osoby mieszkające w blokach pozbawionych windy będą chciały posiadać możliwie najlżejszy wózek, w końcu codzienne wnoszenie go po schodach nie będzie należało do przyjemnych czynności.

Najważniejszym elementem, które posiadają wózki 3w1 jest nosidełko. Zapewnia ono dziecku bezpieczeństwo podczas podróży, a podczas wypadku może nawet uratować zdrowie bądź życie dziecka, dlatego tak ważnym jest, aby było maksymalnie bezpieczne. Podczas zakupu wózka warto sprawdzić czy dołączony do zestawu fotelik przeszedł testy bezpieczeństwa – czy brał udział w teście PLUS oraz ile gwiazdek otrzymał w teście ADAC. Nie warto decydować się na zakup wózka, do którego dołączony jest fotelik „no name” – nieznanej nikomu marki, posiadający jedynie certyfikat dopuszczający go do sprzedaży.

Gondola

Choć noworodek nie potrzebuje wiele miejsca to jednak ciągle się rozwija i rośnie. Po paru miesiącach może się okazać, że gondola jest zbyt mała i ciasna dla dziecka, uniemożliwiając mu wygodny odpoczynek. Zbyt wczesne przesadzenie dziecka do spacerówki jest dla niego niezbyt zdrowe, dlatego też warto zwrócić uwagę na długość i szerokość znajdującej się w zestawie gondoli. Na rynku dostępne są gondole o różnej długości od 70 cm aż do 85 cm.

Wnętrze gondoli powinno być wyściełane bawełnianym materiałem, który będzie delikatny i bezpieczny dla dziecka. Dobrze, aby materiał ten można było zdjąć do prania. Zapewni to nie tylko estetyczny wygląd, ale i odpowiednią higienę.

Większość wózków wielofunkcyjnych posiada możliwość podniesienia zagłówka, co umożliwi dziecku oglądanie otaczającego go świata w wygodnej, a przede wszystkim bezpiecznej dla kręgosłupa pozycji.

Obowiązkowym elementem każdego porządnego wózka wielofunkcyjnego jest duża i przestronna budka. Jej zadaniem jest ochrona delikatnej skóry dziecka przed słońcem i wiatrem.

Część spacerowa

Większość rodziców wybierając wózki 3w1 kieruje się przede wszystkim wyglądem gondoli. Jednak to z części spacerowej wózka korzysta się zdecydowanie dłużej. Aby była ona jak najbardziej praktyczna musi spełniać kilka bardzo istotnych funkcji:

Regulowane oparcie – choć dziecko korzystające ze spacerówki jest już większe to w dalszym ciągu zdarza się mu usnąć podczas spaceru. Dla zapewnienia optymalnych warunków snu konieczna jest funkcja regulacji oparcia z pozycją leżącą.

Szerokie siedzisko jest gwarancją wygody podczas spacerów, zwłaszcza w okresie zimy, kiedy to dziecko ma na sobie dodatkowe okrycia wierzchnie.

Podstawowym elementem wózka spacerowego są pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, które chronią dziecko przed wypadnięciem z pojazdu.

Wielu rodziców nie wyobraża sobie braku kontaktu wzrokowego z dzieckiem. Na etapie wyboru wózka 3w1 warto zwrócić uwagę, czy wybrany model posiada możliwość zamocowania części spacerowej w dwie strony – przodem i tyłem do rodzica.

Zakup zestawu 3w1 poprzedzony jest najczęściej poważnym dylematem. Niekiedy jest on związany z pewnymi ustępstwami i kompromisami, bo nie zawsze wózek posiada wszystkie pożądane przez rodziców funkcje. Wygląd wózka nie powinien być najważniejszym aspektem, a jedynie elementem, który ułatwi wybór na jego końcowym etapie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj