Uroczystości liturgiczne w Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Parafii Prawosławnej
Parafia Prawosławna w Sanoku liczy około 120 osób. Ostatnia niedziela (27 września) dla parafian była szczególna. W cerkwi pw. św. Trójcy w Sanoku uroczyście obchodzono Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego.
Uroczystość celebrował Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paisjusz. Władykę u wejścia do cerkwi przywitały dzieci, Rada Parafialna, burmistrz miasta Sanoka Tomasz Matuszewski oraz proboszcz ks. mitrat Jan Antonowicz.
Podczas liturgii arcybiskupowi Paisjuszowi asystowało duchowieństwo Dekanatu Sanockiego, a także ks. mitrat Roman Dubec z Gorlic, ks. prot. Władysław Masajło z Białegostoku, ks. Jan Artim ze Słowacji oraz ks. protodiakon Antoni Jary.
Po Ewangelii ze słowem homilii do wiernych zwrócił się władyka. Arcypasterz podkreślał rolę chrześcijańskiego niesienia krzyża, na podstawie historii tutejszej diecezji, wzywając do życia w prawdzie, miłości, wierze i nadziei, a nie w grzechu i złudnych obietnicach tego świata.
Cała uroczystość miała piękną oprawę muzyczną, którą przygotował chór Irmos pod batutą Marianny Jarej. Chór istnieje od 1992 roku, a jego skład wciąż się zmienia. Spowodowane to jest migracją osób, które np. wyjeżdżają na studia lub zmieniają miejsce zamieszkania z innych powodów.
Po zakończeniu uroczystości, głos zabrał przewodniczący zarządu głównego stowarzyszenia Bractwa św. Cyryla i Metodego, Archont Wielki Cerkwi Chrystusowej Bazyli Piwnik , który wręczył Jego Ekscelencji władyce Paisjuszowi Złoty Order św.Braci Sołuńskich, natomiast ks. mitratowi Antonowiczowi proboszczowi sanockiej parafii, Michałowi Gocko – przewodniczącemu Koła terenowego w Sanoku Św. Cyryla i Metodego, oraz sekretarzowi Bractwa Mariannie Jarej przyznano srebrne Ordery św. Braci Sołuńskich.
Podczas Liturgii obecni byli przedstawiciele Miasta Sanoka. Burmistrz – Tomasz Matuszewski, wiceburmistrzowie: Grzegorz Kornecki i Artur Kondrad, sekretarz miasta – Bogdan Struś.
– Biskup otrzymał ode mnie statuetkę Grzegorza, na pamiątkę z Sanoka, który jest osadzonym w wielokulturowości – otwartym miastem. Zależy mi na tym, żebyśmy nadal w atmosferze wzajemnego szacunku, zrozumienia i poszanowania dla swoich tradycji, kontynuowali współpracę – skomentował uroczystość burmistrz Tomasz Matuszewski.
Arcybiskup, dziękując w imieniu nagrodzonych i własnym, życzył władzom samorządowym i mieszkańcom Sanoka oraz Bractwu Św. Św. Cyryla i Metodego, aby Pan Bóg ochraniał ich siłą Życiodajnego Krzyża od wszelkiego zła.
Jako ostatni zabrał głos proboszcz ks. mitrat Jan Antonowicz, który wyraził przede wszystkim władyce, władzom samorządowym, Wielkiemu Archontowi jak i wszystkim wiernym słowa wdzięczności za przybycie na święto i wspólną modlitwę.
Ostatnie komentarze