Poznajmy radnych dzielnicy Śródmieście - Anna Demkowska i Krzysztof Szul

Poznajmy radnych dzielnicy Śródmieście – Anna Demkowska i Krzysztof Szul

Anna Demkowska pełni już drugą kadencję jako Przewodnicząca Rady Dzielnicy Śródmieście, czyli piastuje swoje stanowisko od 10 lat. Krzysztof Szul w radzie jest już od 15 lat. Funkcję Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Śródmieście pełni również drugą kadencję. Doświadczona Rada Dzielnicy Śródmieście składa się z 11 członków, jednak obecnie dziewięciu z nich pełni to zaszczytne stanowisko z powodów osobistych. Jak podkreślają nasi rozmówcy jest to działalność społeczna, która wymaga zaangażowania dla całej społeczności.

Od kilku lat każda z dzielnic otrzymuje środki w ramach budżetu obywatelskiego. Na co zostały one przeznaczone w poprzednich latach?

Anna Demkowska: Z budżetu obywatelskiego pieniądze w pierwszej kolejności zostały przeznaczone na rewitalizację parku miejskiego. Niestety, to zadanie nie zostało do końca zrealizowane, ponieważ sam projekt rewitalizacji pochłonął prawie wszystkie środki. Udało się jednak wykonać siłownię, z której korzystają nie tylko mieszkańcy naszej dzielnicy, ale również osoby, które przychodzą do parku pospacerować z innych części miasta. Kolejną inwestycję, jaką udało się przeprowadzić w ramach budżetu obywatelskiego, to oświetlenie solarne na Ogródku Jordanowskim. Zamontowano ponadto kamery, które przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa osób, które tam przebywają, a przy okazji wandale nie niszczą sprzętu. Dodatkowo zamontowano urządzenia do ćwiczeń, które także cieszą się sporym zainteresowaniem. W następnym roku, w ramach budżetu obywatelskiego, środki zostaną przeznaczone na wykonanie oświetlenia solarnego. Tym razem na uliczkach bocznych, które odchodzą od ulicy Słowackiego. Latarnie, które pozostały, rada postanowiła przekazać na inne dzielnice m.in. na dzielnicę Posada, gdzie jest mnóstwo ulic bez oświetlenia.

Krzysztof Szul: W ostatnim roku udało się wyremontować ulicę Sikorskiego, która była w opłakanym stanie. Wykonano nawierzchnię oraz zamontowano próg zwalniający. Dodatkowo wyremontowano ulicę Orzechową, jest to nowo powstała ulica. Wykonano tam wjazd do domów, które powstały na działkach. Na przyszły rok nie ma jeszcze koncepcji wykorzystania środków w ramach budżetu obywatelskiego. Nie wiadomo także, ile środków będzie można wykorzystać. Nasza Rada na najbliższym spotkaniu będzie debatować na ten temat.

Każdego roku we wrześniu Rada Dzielnicy zgłasza zadania do wykonania do projektu Budżetu Rady Miasta Sanoka. Jakie inwestycje zostały zgłaszane w poprzednich latach, które udało się zrealizować?

Anna Demkowska: Wykonano nakładkę asfaltową na ulicy Orzeszkowej, która została ponadto utwardzona. Ulice Sanowa, Wiejska, Polna również zostały doprowadzone do użytku. Natomiast ul. Feliksa Gieli została dokończona, ponieważ wcześniej była wyremontowana tylko do ul. Słowackiego. Wyremontowano ul. Grunwaldzką i Berka Joselewicza.

Krzysztof Szul: Wszystkie zadania, które chcemy realizować na naszej dzielnicy są w gestii radnych miejskich, to oni decydują, czy dana inwestycja będzie wykonana czy też nie. Dużo zależy także od budżetu, jakim dysponuje miasto. Zawsze zgłaszamy kilka projektów, które są bardzo pożądane w naszej dzielnicy, zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko jesteśmy w stanie wykonać w danym roku budżetowym z powodu ograniczonych środków, jakimi dysponuje miasto.

Anna Demkowska: Śródmieście wiele lat temu przeszło gruntowną  modernizację. Nasze inwestycje dotyczą bardziej zadań kosmetycznych. Głównie są to remonty ulic, chodników czy oświetlenia. Pilnujemy utrzymania czystości, bowiem Śródmieście to centrum miasta, które, jak widać, jest w tym roku tak chętnie odwiedzane przez turystów.

Jakie plany inwestycyjne Rada Dzielnicy Śródmieście planuje zrealizować w następnej kadencji?

Anna Demkowska: Wiele spraw, które chcielibyśmy zrealizować dotyczy małych rzeczy, które często są niezauważalne, ale wymagają naszej interwencji, jak choćby zjazd przy byłej siedzibie MOPS-u na ulicy Sobieskiego.

Krzysztof Szul: Modernizacji wymaga ulica Słowackiego oraz boczne uliczki, które od lat nie były remontowane. Nasze palny oscylują głównie wokół inwestycji drogowych, które są najbardziej oczekiwane przez naszych mieszkańców. Chcielibyśmy, aby zostało uporządkowane centrum miasta. Chodzi o budynek, w którym znajduje się galeria BWA, jest on porośnięty roślinami, które zasłaniają fotografie, znajdujące się na bocznej ścianie budynku. Kolejną ważną kwestią jest wyremontowanie wszystkich schodów, które prowadzą do centrum miasta, chodzi o schody Franciszkańskie, Serpentyny, Balowskie oraz Zamkowe. Ponownie apelujemy,  aby parking znajdujący się pod schodami Zamkowymi w okresie letnim był tylko i wyłącznie dla użytku autobusów, a nie samochodów osobowych. Autobusy mają problem z zaparkowaniem w centrum miasta, blokują ulice i jest problem z przejazdem. Niestety, kierowcy samochodów mało sobie robią z niemożności parkowania w tym miejscu pomimo znaków. Kolejną sprawą jest próg zwalniający na ul. Sanowej. Kierowcy często zjeżdżając z góry nie zwalniają. Ulicami, które także proszą się o remont to Strzelców Podhalańskich czy ul. Szopena. Według nas zbyt małą wagę przywiązuje się do utrzymania w mieście czystości. Brakuje koszy na śmieci. 

Anna Demkowska: Nieopodal sklepu Żabka przy ul. Kościuszki, wchodząc w ulice Sikorskiego, ludzie urządzili sobie śmietnisko. W zaułku pozostawiają mnóstwo śmieci. Był tam kosz, jednak został on zlikwidowany. Teraz osoby chcące wyrzucić śmieci, robią to do osiedlowego kosza, który jest przez to ciągle przepełniony.

Jakie problemy najczęściej zgłaszają do was mieszkańcy dzielnicy?

Anna Demkowska: Mieszkańcy naszej dzielnicy nie są zbytnio zainteresowani współpracą z radnymi dzielnicowymi, nie wiadomo czy wynika to z niewiedzy, że taka instytucja istnieje i jest stworzona z myślą o nich, czy po prostu braku problemów. Mamy ustalone dyżury. Są osoby, które do nas docierają, gdy chcą zgłosić dany problem. W ten sposób udało się rozwiązać problem ulicy Orzechowej. Sprawy, które zgłaszają nam mieszkańcy, dotyczą głównie remontu ulic, usunięcia krzaków, które pogarszają widoczność czy ogródków na Rynku, a raczej o hałas. Często sprawy wymagające interwencji dochodzą do nas pocztą pantoflową. Takie również staramy się rozwiązywać.

Krzysztof Szul: Często, spacerując po mieście czy idąc na zakupy, widzimy, co trzeba zrobić, co wymaga remontu, naprawy lub zwyczajnie naszej interwencji.

Jak układa się współpraca z pozostałymi radnymi, z radnymi miejskimi oraz władzami miasta?

Krzysztof Szul: To koniec kadencji tej rady, niebawem odbędą się wybory. Współpraca z naszymi radnymi układała się pomyślnie. Pragnę podziękować wszystkim radnym, zarządowi dzielnicy, radnym miejskim, którzy nam zawsze pomagali oraz władzom miasta.

Anna Demkowska: W naszej radzie nie było żadnych kłótni. Nie patrzymy, kto ma jakie poglądy, kto jest z jakiej opcji politycznej, tylko działamy wspólnie na rzecz rozwoju naszej dzielnicy. Wszystkie decyzje jakie do tej pory podejmowaliśmy, robiliśmy po wcześniejszej analizie i odpowiedniej argumentacji. Były one zawsze przyjmowane jednomyślnie. Również chciałabym podziękować jako przewodnicząca całej mojej radzie, która angażowała się w pracę na rzecz rozwoju naszej dzielnicy oraz za to, co udało nam się zrobić w obecnej kadencji. Mam nadzieję, że dotychczasowa współpraca nadal będzie owocna w kolejnej kadencji, która przed nami. Jeśli chodzi o współpracę z radnymi miejskimi, to nigdy nie spotkaliśmy się z nieprzychylnością. Radni zawsze na miarę swoich możliwości służyli nam pomocą. Podobnie sytuacja wygląda z Urzędem Miasta. Burmistrz oraz jego zastępca zawsze starają się nam pomóc. Jesteśmy zawsze przyjęci i wysłuchani. Za co im również składam serdeczne podziękowania.

Rozmawiała Dominika Czerwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj