Wdzięczni za uratowaną kapliczkę

Wdzięczni za uratowaną kapliczkę

Odpoczywaj w pokoju

MIĘDZYBRODZIE.  W ubiegłą niedzielę na cmentarzu w Nowym Targu pożegnano śp. Józefa Paczkę, właściciela firmy, której zlecono wykonanie Rynku Galicyjskiego na terenie sanockiego skansenu. 

Zadanie to zrealizował szczęśliwie  we współpracy  ze znaną firmą   kamieniarską „Wolski” i jesienią roku 2011 nastąpiło jego uroczyste otwarcie. Rok wcześniej w lipcu 2010 roku maleńkie Międzybrodzie obchodziło swój wielki jubileusz „500-lecia Dobrej Nowiny”.  Jako wotum dziękczynne tego wydarzenia jego  mieszkańcy podjęli się remontu zabytkowej kapliczki św. Jana Nepomucena. Ten obiekt  zbudowany w I połowie XIX wieku  wymagał natychmiastowej pomocy. Zaproszony przez dyrektora MBL na fachową konsultację Józef Paczka, ujęty jej pięknem tego samego dnia wysłał swoich fachowców do odbicia  tynków i klamrowania pękniętych ścian, aż po kamienne fundamenty. Całkowicie wymieniona  konstrukcja daszku została pokryta modrzewiowym gontem i wyposażona w żłobione w drewnie rynny.  Ekumeniczne poświęcenie kapliczki zapoczątkowało późniejsze spotkania modlitewne  oraz ruch zwany  „międzybrodzką ekumenią”.

Wiadomość o śmieci śp. Józefa Paczki nie była zaskoczeniem, gdyż od wielu lat zmagał się z ciężką chorobą. Jako zaufany człowiek i przyjaciel Jana Pawła II   często uciekał się o Jego wstawiennictwo i uważał, że jeśli wciąż jeszcze chodzi po tej ziemi to „popiesko zasługa” i musi spełnić ważne zadania.                                                                                                    

pr   

zdjęcia Jerzy Ginalski                                                                                                                                                                                     

                                                                       

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj