Do Sanoka cyrk już nie przyjedzie

Do Sanoka cyrk już nie przyjedzie

Podczas sesji Rady Miasta Sanoka rani jednogłośnie przegłosowali projekt ws. podjęcia działań zmierzających do zapobiegania objazdowych przedstawień i pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt na terenach należących do Miasta Sanoka. 

Inicjatorami tych działań było Stowarzyszenie Demokraci Ziemi Sanockiej Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals, Inspektorat w Sanoku. Radni domagali się od burmistrza wydania zarządzenia zakazującego wynajmowania terenów należących do miasta pod organizację objazdowych przedstawień i pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt; podjęcia działań zakazujących dystrybucji biletów na te imprezy w jednostkach organizacyjnych miasta; podjęcie działań zakazujących promocji tych imprez z wykorzystaniem majątku miasta. Radni byli zgodni w sprawie podejmowanych wniosków.

Kilka miesięcy po zgłoszeniu wniosku Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej, w który zaangażowani byli Demokraci Ziemi Sanockiej, Sejm uchwalił 18 września nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje trzymania zwierząt na uwięzi na stałe.  Nowelizacja wprowadza też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych i usuwa cyrki z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy. Obecnie ustawa jest procedowana w senacie. Jeżeli ustawa zostanie uchwalona przez senat, regulacje prawne w tych kwestiach zostaną ustalone na poziomie rządowym.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj