Muzea w Sanoku – podsumowanie sezonu

Za nami kolejne wakacje. Skansen i Muzeum Historyczne są niewątpliwie największymi atrakcjami turystycznymi w mieście.
Czy w tym roku z powodu koronawirusa odwiedziło je mniej turystów? O podsumowanie sezonu poprosiliśmy dyrektorów obiektów.

 

Muzeum Budownictwa Ludowego

 SAMORZĄD DLA DZIEDZICTWA – start konkursuMuzeum Budownictwa Ludowego pierwszych zwiedzających po lockdownie witało kwiatami. Nie da się ukryć, że miesiące przymusowego zamknięcia wpłynęły na frekwencję. Od początku roku do końca sierpnia 2019 roku skansen odwiedziło 113 870 osób, natomiast w okresie analogicznym w 2020 –  73 681 osób.

 

Maj dla muzeum to zawsze było około 15 -20 tys. zwiedzających.  Podobnie było w czerwcu. Niestety, przez wirusa w maju 2020 roku muzeum odwiedziło 1770 osób, a w czerwcu 8970. Na szczęście bardzo poprawiła się sytuacja podczas wakacji. Przypatrzmy się frekwencji w lipcu. Rok 2019 – muzeum odwiedziło 25 038 osób plus 5000 uczestników imprez, natomiast w lipcu 2020 roku – 27 067 osób. W sierpniu 2019 muzeum odwiedziło 33 397 osób plus 3500 uczestników imprez, natomiast w 2020 roku 33 748.

– Bardzo dużo odpadło nam wejść właśnie przez odwołanie imprez, które odbywały się na terenie skansenu. W roku poprzednim odbyło się 12 imprez, w których wzięło udział ponad 30 000 uczestników. Stanowiło to 20 % ogólnej frekwencji. Podczas tych spotkań wiele osób zwiedzało muzeum bezpłatnie. W poprzednim roku było to blisko 70 000 wejść! W obecnym roku bezpłatnie zwiedziło muzeum  prawie 19 000 osób. Niestety, przez covid, dla bezpieczeństwa zwiedzających, musieliśmy ograniczyć bezpłatne wejścia, bo nie dało się zapanować nad turystami. Dochodziło do tego, że w bezpłatny dzień na teren muzeum wchodziło nawet 2500 osób. Dodatkowo odpadło nam wiele grup zorganizowanych. Gdyby odwiedzały nas wycieczki szkolne, jak w poprzednich latach, mam na myśli maj, czerwiec i wrzesień na pewno mielibyśmy rekordowy wynik. Grupy zorganizowane stanowiły około 35% frekwencji rocznej, w tym roku jest to około 10%.  Muzeum otworzyliśmy po lockdownie jako jedni z pierwszych w Polsce. Niektóre muzea do tej pory nie wpuszczają turystów do pomieszczeń. Mam cichą nadzieję, że jednak uda nam się osiągnąć sześciocyfrówkę. Do dzisiaj (29.09) sięgamy blisko 90 000 wejść – przedstawił  nam sezon dyrektor Jerzy Ginalski.  

Dyrektor potwierdził, że był pełen obaw, jeśli chodzi o obwodnice. Ubolewał, że niestety, przed wjazdem do Sanoka, nie ma tablic kierujących na zamek i do skansenu. Wiele osób spontanicznie reaguje na takie tablice, nie mając wcześniej w planach zwiedzania. Tablice znajdują się dopiero na terenie miasta. Na pewno to miałoby jakiś wpływ na frekwencję, która, mimo szczególnej sytuacji, jak widać ,była spora.

Wracając do imprez, jedyną, jaka się utrzymała to była cykliczna giełda staroci. Podczas tego wydarzenia na Rynku Galicyjskim udało się zachować reżim. Jak zaznaczył dyrektor Ginalski, zwiedzający byli bardzo zdyscyplinowani. Panował spokój,  każdy dezynfekował ręce i stosował się do zaleceń.

 

Muzeum Historyczne

Sezon w Muzeum Historycznym, mimo przerwy spowodowanej wirusem i obostrzeniami, okazał się najlepszy w historii. Tegoroczne wakacje okazały się  dla Muzeum Historycznego w Sanoku rekordowe, jeśli chodzi o frekwencję.

 

 

Jarosław Serafin– Nastroje w marcu i kwietniu były fatalne. Liczyliśmy się z tym, że może się  to rozciągnąć na całe wakacje. Gdyby tak się stało, nie mielibyśmy szans na zapewnienie sobie podstawowych środków. Po otwarciu placówki  zwiedzający też się od razu nie „rzucili na muzeum”. Dopiero w czerwcu, a zwłaszcza w lipcu muzeum zaczęło być oblegane. Zostaliśmy zobowiązani przez Sanepid do wprowadzenia limitów, które miały zabezpieczać turystów. Stworzyć im komfortowe warunki do zwiedzania w dobie wirusa. W efekcie zdarzały się takie chwile, że 150-200 osób stało w kolejce przed muzeum czasami blisko dwie godziny. Przypominało to sceny sprzed Luwru czy Muzeum Watykańskiego. Nigdy wcześniej z takimi kolejkami się nie spotkaliśmy. Tu należy pochwalić turystów, że przyjmowali zalecenia Sanepidu ze spokojem. Cieszymy się, że Bieszczady są oblegane, bo związane to jest z  odwiedzaniem Sanoka. Tak się utarło, że po drodze do Bieszczad trzeba zwiedzić sanocki zamek i skansen. Dodatkowa okoliczność ,jaka zaistniała w tym roku, czyli oddanie  obwodnicy , nie spowodowało zmniejszenia ruchu turystycznego w mieście , jak się obawialiśmy. Na szczęście, jeśli chodzi o instytucje kulturalne,  te obawy nie potwierdziły się – skomentował sezon dyrektor Jarosław Serafin.

Ile turystów odwiedziło Muzeum Historyczne?

–  Do końca sierpnia 2020 roku muzeum zwiedziło 43 018,a w roku  2019 od początku roku do końca sierpnia muzeum odwiedziło  46 840.

 W lipcu 2020 roku muzeum zwiedziło  15 393 osób, natomiast w lipcu 2019 roku 11 505. Sierpień przedstawiał się następująco: rok 2020 –  16 078, rok 2019 –  14 458 osób.  Wrzesień zapowiada się również rekordowo.

Edyta Wilk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj