Laury ogólnopolskiego konkursu „20 spojrzeń na Bartoka” dla uczennic sanockiej Państwowej Szkoły Muzycznej
Od lewej - Grażyna Bareła i Sylwia Szuba przed eliminacjami pisemnymi

Laury ogólnopolskiego konkursu „20 spojrzeń na Bartoka” dla uczennic sanockiej Państwowej Szkoły Muzycznej

10 października b.r. odbył się ogólnopolski konkurs wiedzy muzycznej „20 spojrzeń na Bartoka” w siedzibie ASM II st. w Krakowie z okazji 75. rocznicy śmierci węgierskiego twórcy.

Jego laureatkami zostały także uczennice z naszej sanockiej szkoły muzycznej: Grażyna Bareła uzyskała III miejsce, a Sylwia Szuba wyróżnienie. To uczennice ostatniej klasy PSM II st w Sanoku. Ich rywalami na podium byli uczniowie ze szkół w Bielsko-Białej i Łodzi.
Pierwotny termin konkursu, 25 marca 2020 r., nie doszedł do skutku ze względu wybuch epidemii. Ostatecznie zachowując najwyższe standardy dot. bezpieczeństwa przeprowadzono eliminacje konkursowe w terminie październikowym.
Konkurs, objęło honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Konsulat Generalny Węgier w Krakowie.
Przebiegał w dwóch etapach: pisemnym i ustnym. W każdym etapie zadaniem uczestnika było rozpoznanie krótkich przykładów muzycznych i odpowiedź na zestaw pytań dotyczących życia i twórczości kompozytora.
Trzeba pamiętać, że muzyka XX-wiecznego węgierskiego kompozytora stanowiła przełom w
dziejach rodzącej się współczesnej muzyki i nie należy do łatwych w odbiorze. Bartok był także zbieraczem folkloru i wypracował naukowe metody jego badania. By zrozumieć wagę jego dokonań trzeba było poznać szeroki kontekst muzyki XX wieku.
Naszych laureatek nie zniechęciło odwołanie pierwszego terminu konkursu i mimo wyjątkowo trudnych okoliczności pracowały intensywnie pod okiem nauczycieli sekcji teorii PSM II st.
Finaliści wykazali się znakomitym przygotowaniem i znajomością muzyki Bartoka, otrzymali
dyplomy i audiofilskie wydania płytowe.
Maciej Harna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj