Jak wieszać zasłony na taśmie?

Jak wieszać zasłony na taśmie, by wyglądały stylowo i efektownie? Zobacz, do czego służy taśma marszcząca, kiedy warto ją zastosować i jak efektownie upiąć zasłony.

Taśma marszcząca – do czego służy i jaką wybrać

Do czego służy taśma marszcząca, właściwie wskazuje jej nazwa – za pomocą taśmy możemy równomiernie zmarszczyć zasłony w ich górnej części, dzięki czemu uzyskamy efektowne i równomierne pofalowanie tkaniny. Zasłony marszczone pasują zarówno do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz, jak i tych urządzonych klasycznie i z nieco większym przepychem.

Wybór taśmy marszczącej zależy od trzech rzeczy:

  • z jakiej tkaniny zostały uszyte zasłony
  • czy zasłony są gładkie, czy zdobione
  • jaki efekt chcemy uzyskać 

Zacznijmy od ostatniego punktu, bo pośrednio łączy się on z dwoma poprzednimi. Marszcząc zasłony, oczekujemy, że będą się układały w równomiernie pionowe fałdy. To, czy będą one drobne i gęste, czy grube i szeroko rozmieszczone, zależy od tego, jaka taśmę wybierzemy. Dla lekkiego falowania wystarczy taśma marszcząca w stosunku 1 : 1. Jeśli oczekujemy gęstych marszczeń, lepsza będzie taśma 3 : 1.

Wielkość marszczeń powinna być uzależniona od rodzaju i wyglądu tkaniny i tu dochodzimy do pierwszych dwóch punktów. Zasłony z grubych tkanin wyglądają lepiej, gdy są marszczone delikatnie, cienkie zasłony można przymarszczyć mocniej. Ale uwaga – jest pewien haczyk. Zasłony z dekoracyjnym nadrukiem w każdym przypadku lepiej jest marszczyć delikatnie. Dzięki temu wzór będzie lepiej widoczny.

Zasłony na taśmie – jak upiąć na karniszu

Teoretycznie do upinania zasłon na karniszu służą przelotki, flexy, haczyki (agrafki) lub żabki. Jeśli zdecydujemy się na wszycie taśmy marszczącej do dyspozycji mamy tylko dwie ostatnie opcje. Przelotki to koła, które mocuje się w tkaninie na stałe po to, by przekładać przez nie drążek karnisza. Flexy to haczyki, które także montuje się na stałe. Natomiast agrafki i żabki są idealne do tego, by wieszać na nich zasłony na taśmie, w które wcześniej wszyto taśmy marszczące. Ze względu na ciężar tkaniny na haczykach lepiej wieszać lekkie zasłonki, dla cięższych bardziej odpowiednie będą żabki.

Zasłony na taśmie – do jakich okien pasują najlepiej

Teoretycznie na każdym oknie można powiesić zasłonę marszczoną za pomocą taśmy, ale praktyka pokazuje, że marszczenia najlepiej sprawdzają się na dużych powierzchniach. Na pewno można w ten sposób przyozdobić okno salonowe lub okno w sypialni. Gęste marszczenie będzie dodatkowym zabezpieczeniem przed promieniami słonecznymi.

Trzeba jednak pamiętać, że marszczone zasłony odstają od okna nieco bardziej niż niemarszczone. Jeśli pomieszczenie, które chcemy udekorować, jest nieduże i każdy centymetr powierzchni ma znaczenie, warto rozważyć powieszenie niemarszczonych zasłon lub rolety rzymskiej.

Zasłony marszczone – długie czy krótkie

Każde zasłony można przymarszczyć taśmą, ich długość nie ma znaczenia. Jednak zdecydowanie lepiej prezentują się zasłony sięgające podłogi lub lekko się na niej opierające. Zasłony, które kończą się nad parapetem lub kilka centymetrów nad nim, także można przymarszczyć, ale efekt będzie zdecydowanie słabszy. Jeśli koniecznie chcemy przymarszczyć krótkie zasłony, to lepszym wyborem będzie zastosowanie taśmy 1 : 1 i poprzestanie na subtelnym i niezbyt drobnym falowaniu.

Reklama

3 KOMENTARZE

    • Generalnie komentarz za przekleństwo powinien być usunięty!
      Żadne publiczne pieniądze na to nie idą. Są to materiały zewnętrzne, za których umieszczanie Tygodnik dostaje pieniądze, czyli krótko mówiąc zarabia. Artykuł jest umieszczany w internecie i nie zajmuje powierzchni w formie papierowej gazety.

  1. Przez dłuższy czas nie miałam zasłon w domu dzięki czemu wydawało mi się bardziej nowocześniejsze. Ależ było moje zdziwienie, gdy po tych kilku latach zdecydowałam się założyć je z powrotem. W pomieszczeniu zrobiło się o wiele bardziej przytulniej 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj