Niesiemy pomoc osobom niepełnosprawnym

Niesiemy pomoc osobom niepełnosprawnym

Sanocka Fundacja Ochrony Zdrowia istnieje już od 28 lat. Jej misją jest wspieranie osób niepełnosprawnych z całego regionu południowo-wschodniej Polski. Fundacja otrzymała pieniądze na doposażenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych z budżetu województwa podkarpackiego.

Sanocka Fundacja Ochrony Zdrowia otrzymała środki z budżetu województwa na doposażenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych. Pieniądze w wysokości 38 132 zł pochodzą z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie w ramach realizacji wojewódzkiego programu na rzecz wyrównania szans osób niepełnosprawnych i przeciwdziałania ich wykluczeniu społecznemu. Fundacja, aby uzyskać dotację, musiała dołożyć wkład własny w wysokości 4 327 zł. Całkowity koszt zadania wyniósł 42 459 zł. Za tę kwotę udało się zakupić niezbędny sprzęt, który posłuży wszystkim potrzebującym. O dofinansowanie starało się 45 organizacji, sanocka fundacja znalazła się w gronie 17, którym udało się otrzymać pieniądze.

Na przestrzeni blisko 30 lat fundacja nieustannie się rozwija. Początkowa organizacja korzystała ze sprzętu dla osób niepełnosprawnych z innych europejskich fundacji. Niezbędna ilość wyposażenia dostarczana była z wielu europejskich krajów: Niemiec, Anglii, Belgii, Francji i Szwajcarii. Dzięki temu fundacja mogła rozpocząć swoją szlachetną działalność na terenie powiatu sanockiego. Po kilku latach aktywności okazało się, że potrzeby są zdecydowanie większe. Obszar, na którym fundacja prowadziła swoją działalność, okazał się zbyt mały.

– Liczba osób niepełnosprawnych i chorych, które potrzebują naszego wsparcia i wyposażenia w sprzęt, rośnie w zaskakująco szybkim tempie. Dlatego postanowiliśmy rozszerzyć swoją działalność i stać się instytucją dla całej południowo-wschodniej Polski – mówi Józef Baszak, prezes Fundacji Ochrony Zdrowia w Sanoku.

Sanocka Fundacja Ochrony Zdrowia niezbędny sprzęt dla osób niepełnosprawnych wypożycza już od 2005 roku. Z otrzymanych pieniędzy z ROPS organizacja może zakupić wyposażenie, z którego korzysta wiele osób. W ostatnich latach z otrzymanych pieniędzy udało się zakupić rzeczy do diagnostyki i rehabilitacji. Chodzi o zakup łóżek rehabilitacyjnych, materaców przeciwodleżynowych oraz wyściółek do materaców, lasek inwalidzkich, a także części zamiennych do sprzętu rehabilitacyjnego. Dodatkowo z własnych środków fundacja wybudowała magazyn, w którym przechowuje zakupiony sprzęt.

W tym roku zakupiono 18 szt. rowerków rehabilitacyjnych, 10 szt. rotorów rehabilitacyjnych, 10 szt. wózków inwalidzkich, 12 szt. balkoników, a także materace przeciwodleżynowe (zmiennociśnieniowe i piankowe), 8 krzeseł sanitarnych oraz nasadki sedesowe i kule łokciowe. Sprzęt mogą wypożyczyć nieodpłatnie osoby, które przedstawią orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z powiatów: sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego, brzozowskiego i krośnieńskiego. Fundacja nie tylko pomaga osobom chorym i niepełnosprawnym. Jej misją jest także wsparcie finansowe sanockiego szpitala oraz propagowanie zasad humanitaryzmu, a także idei honorowego krwiodawstwa.

– Z naszej pomocy korzysta niemal cały region, z czego jesteśmy bardzo dumni. Przez wiele lat przekazaliśmy ogromną ilość sprzętu na rzecz osób potrzebujących. Mamy nadzieję, że nasza działalność będzie się rozwijać, a my będziemy mogli pomagać osobom, które tego najbardziej potrzebują – dodaje na koniec Józef Baszak.

dcz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj