Przygotowania do 29. Finału WOŚP

Wszystkie ręce na pokład – wolontariusze WOŚP 

Już za niecałe dwa miesiące ponownie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 29 Finał odbędzie się 10 stycznia 2021 roku. Organizatorzy oraz wolontariusze już zbierają szyki, by jak najlepiej przygotować się do tego wyjątkowego wydarzenia. 

W ubiegłym roku na ulice całego kraju wyszło blisko 120 tys. wolontariuszy w 1700 sztabach, w tym kilkudziesięciu zlokalizowanych w wielu miastach na świecie. Udało się zebrać ponad 186 mln zł. Podczas 28. Finału Fundacja WOŚP zagrała dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. „Finał z głową” to hasło przewodnie kolejnej zbiórki środków organizowanej przez WOŚP. Tym razem Fundacja postanowiła po 13 latach powrócić do tego sloganu i zakupić sprzęt dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. To już drugi finał WOŚP, który jest dedykowany laryngologii. W 2008 roku podczas 16. Finału, orkiestra zbierała środki na zakup sprzętu dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi. Udało się zebrać 14 mln dolarów. Zakupiono m.in.: zestawy do endoskopowych operacji nosa i zatok oraz inhalatory ultradźwiękowe. Sprzęty, które służyły przez 13 lat w końcu się zużyły.

Fundacja otrzymuje wiele próśb o nowoczesne urządzenia, dzięki którym lekarze będą mogli skutecznie leczyć, diagnozować, ale także będą to robić w komfortowy sposób dla małego pacjenta. W 2021 roku WOŚP ma zebrać pieniądze na zakup sprzętów takich jak: zestawy endoskopów laryngologicznych, egzoskopy, lasery diodowe, aparaty USG i RTG, lampy czołowe i operacyjne, endoskopy giętkie, zestawy endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych czy polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego.

– Powoli ruszamy z rejestracją wolontariuszy. Jestem w stałym kontakcie z opiekunami ze szkół podstawowych i średnich, którzy do tej pory z nami współpracowali. Staram się też nawiązywać nowe kontakty. W tym roku wykonuję to online, aby ograniczać kontakt z innymi – mówi Jan Myćka, ze sztabu WOŚP.

Rejestracja internetowa jest bardzo wygodna i szybka. Rodzic czy opiekun wolontariusza lub osoba pełnoletnia może bezpośrednio zgłosić swoją kandydaturę. Następnie osoba odpowiedzialna za akceptację kandydatur dopuszcza zgłoszenie lub nie. W dobie pandemii taka rejestracja jest o wiele bezpieczniejsza. Gdyby wolontariuszowi nie udało się zarejestrować online, wówczas może to zrobić w formie tradycyjnej, jednak wtedy procedura trwa znacznie dłużej.

– Nie wiadomo jak dokładnie będzie wygadać 29. Finał WOŚP. Wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna w naszym kraju. Jednak będziemy na pewno grać z zachowaniem wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa. Wszystkie ręce na pokład. Nie mamy zamiaru bezczynie stać, mamy nadal zamiar działać – dodaje.

Wiele imprez czy wydarzeń przeniosło się do Internetu. Jan Myćka podaje przykład sławnego Pol’and’Rock Festiwalu, który odbył się zdalnie. Wszystko udało się zrealizować pomimo wielu obaw. Osoby, które chcą organizować imprezy lub wesprzeć orkiestrę, powinny to zgłosić jak najszybciej. Nie wiadomo w jakiej formie się będą mogły one odbyć, być może wszystko przeniesie się do Internetu.

– Nie ma co się bać. Musimy działać i robić swoje – dodaje na koniec Jan Myćka.

Wolontariusze mogą rejestrować się na stronie www.wosp.sanok.pl

lub https://www.wosp.org.pl/

dcz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj