TU rodziła się Solidarność

TU rodziła się Solidarność

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sanoku z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” udostępniono ogólnopolską wystawę plenerową „TU rodziła się Solidarność”. Na kilku planszach możemy poznać bliżej historię największego związku zawodowego w Polsce.

Ekspozycje mają na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim. Wystawa z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej i wystawiona wspólnym staraniem z Muzeum Historycznym w Sanoku, Powiatem Sanockim i NSZZ „Solidarność” Zarządem Regionu Podkarpackiego Oddziału w Sanoku. Spory udział w przygotowaniu wystawy miał Andrzej Górczyński, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność”. Eskpozycja będzie dostępna w grudniu i styczniu przyszłego roku.

– Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” ma nie tylko wymiar ogólnopolski, ale także i lokalny. Pośród plansz przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej dedykowanych wydarzeniom 40. rocznicy utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” znalazło się również miejsce na informacje o wymiarze lokalnym. IPN przygotowując wystawę, czerpał również z zasobów archiwalnych naszego muzeum. Znalazły się informacje poświęcone wydarzeniom roku 1980 z perspektywy Sanoka i strajku w Autosanie – wyjaśnia Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

Wystawa ma upamiętniać jedną z trzech najważniejszych zdaniem dyrektora rocznic w tym roku. Według niego wszystkie te daty mają wspólną warstwę ideologiczną. Mowa o 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz o wspomnianej już 40. rocznicy utworzenia NSZZ „Solidarność”.

– Wszystkie te rocznice są kluczowe w naszej historii, które decydowały o ukształtowaniu naszego społeczeństwa, narodu i państwa, a jednocześnie wszystkie łączy ponadto wymiar globalny. Są to wydarzenia, które również miały wpływ na losy współczesnego świata. Bitwa Warszawska powstrzymała przemarsz komunizmu w 1920 roku. Działalność papieża miała wpływ na wiele osób. Wydarzenia roku 1980 przyczyniły się do upadku jednego z najgorszych totalitarnych ustrojów, czyli komunizmu, jaki poznała ludzkość – kontynuuje dyrektor.

Wszystkie wydarzenia propagują niezłomną postawę ludzi, którzy pomimo zniewolenia przez system komunistyczny, walczyli o godność swoją oraz całego narodu. Wystawa ma charakter plenerowy. Dzięki czemu widzowie mogą w sposób bezpieczny zapoznać się z materiałami oraz fotografiami zamieszczonymi na planszach.

– 1 lipca w Mielcu Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”, otwierając wystawę „TU rodziła się Solidarność”. Data oficjalnego otwarcia wystawy na dziedzińcu zamkowym jest w moim przekonaniu symboliczna. Otwierający tę wystawę 13 grudnia, obchodziliśmy 39. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Jest to bardzo wymowne. Wystawa uwydatnia również rolę Podkarpacia w tworzeniu się „Solidarności”. Wydarzenia roku 1980 nie ograniczały się jedynie do Wybrzeża, ale objęły także inne ośrodki w mniejszych miastach, w tym również w Sanoku – dodaje na koniec Jarosław Serafin.

Plansze adresowane są zarówno do uczestników wydarzeń roku 80’. Treści zamieszczone na nich są zapisem historycznym, który będzie przywoływać wspomnienia tamtego okresu oraz pokolenia, które aktywnie tworzyło struktury „Solidarności”. Plansze mają również walor edukacyjny dla młodszego pokolenia, dzięki czemu osoby, które urodziły się już w ustroju demokratycznym, mogą w sposób przystępny zapoznać się z dziejami swojego narodu.

dcz

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj