WIRTUALNA KOMAŃCZA- szlakiem architektury drewnianej, krzyży i kapliczek

WIRTUALNA KOMAŃCZA – szlakiem architektury drewnianej, krzyży i kapliczek

 

W ramach otrzymanej dotacji w konkursie grantowym „Działaj Lokalnie 2020” Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy we współpracy z grupą nieformalną (realizatorem): Krystyną Galik-Harhaj, Iwoną Kucharską i  Magdaleną Hulicką miało  przyjemność zrealizować w okresie od 1 lipca 2020 r. do 31.12.2020 r.   projekt pn. „WIRTUALNA  KOMAŃCZA – szlakiem architektury drewnianej, krzyży i kapliczek”.

Projekt zakładał szereg działań, które pozytywnie wpłynęły na współpracę międzyludzką i zaangażowanie społeczności chociażby w prace modernizacyjno-renowacyjne przydrożnych krzyży i kapliczek, które stanowią nieodłączny element krajobrazu gminy Komańcza. Łącznie udało się odmalować 25 krzyży. Oczywiście żywimy głęboką nadzieję, że to nie koniec takich działań i ponownie w nowym 2021 roku będziemy mieli okazję spotkać się i przyczynić do poprawy infrastruktury przydrożnej, jaką stanowią ww. krzyże i kapliczki.
Korzystając z okazji bardzo chcielibyśmy podziękować wolontariuszom, którzy włączyli się w prace renowacyjno- modernizacyjne, a mowa o: pracownikach Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy,  członkach Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy, funkcjonariuszach Zakładu Karnego w Nowym Łupkowie, pracownikach z firmy Budimex i wszystkim zaangażowanym mieszkańcom gminy. W ramach projektu ogłoszone zostały dla dzieci i młodzieży szkolnej dwa konkursy: plastyczno- manualny pt. „Komańcza kiedyś i dziś” oraz muzyczno- wokalny i literacki o Komańczy. Konkursy pozytywnie wpłynęły na kształtowanie i rozwijanie zdolności twórczych i artystycznych u najmłodszych mieszkańców gminy Komańcza. Należy podkreślić, że cieszyły się one dużym zainteresowaniem i jurorzy nie mieli  łatwego zadnia, ale poradzili sobie z wyborem najciekawszych i najlepszych prac. Laureaci  i pozostali uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami i pamiątkowymi dyplomami.

Podsumowaniem realizacji projektu  było przygotowanie wirtualnego spaceru po zabytkach drewnianych, krzyżach i kapliczkach, który stanowi sporą dawkę wiedzy historycznej dla mieszkańców oraz odwiedzających gminę turystów. „WIRTUALNEJ KOMAŃCZY- szlakiem architektury drewnianej, krzyży i kapliczek” nie udało by nam się opracować, gdyby nie wkład wielu osób, a mowa o: p. Grzegorzu Biedze, który nagrał filmiki oraz przygotował galerię zdjęć zabytków i infrastruktury przydrożnej, jak: cerkwi, kościołów, klasztoru, cmentarzy, krzyży i kapliczek itp., dr Joanny Potaczek, wygłaszającej prelekcje o architekturze drewnianej w gminie Komańcza oraz informatykowi UG Komańcza, który wspierał nas swoim fachowym doradztwem przy wyemitowaniu filmów. W rezultacie udało się przygotować 9 filmików o: Cerkwi prawosławnej pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy, Cerkwi prawosławnej pw. św. Michała Archanioła w Turzańsku, Cerkwi prawosławnej pw. Zaśnięcia Matki Bożej w Szczawnem, Kościele Rzymskokatolickim pw. św. Józefa w Komańczy, Cerkwi greckokatolickiej pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy, Cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Rzepedzi Wsi, Klasztorze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z  Nazaretu w Komańczy, Cerkwi pw. św. Dymitra w Radoszycach i Cerkwi pw. św. Onufrego w Wisłoku Wielkim  do których oglądania gorąco zachęcamy.

Można je zobaczyć odwiedzając strony: Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy, Gminy Komańcza oraz na platformie Youtube Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy. Dodatkowo udało przygotowaliśmy galerię z przydrożnych krzyży i kapliczek, która dostępna jest na stronie internetowej naszego stowarzyszenia oraz na stronie Gminy Komańcza w zakładce warto zobaczyć – krzyże i kapliczki.

Wszystkim osobom zaangażowanym przy realizacji projektu jeszcze raz dziękujemy. To Wasza praca sprawiła, że dziś możemy podziwiać pięknie odnowione krzyże przydrożne i podziwiać wirtualnie  perełki gminy Komańcza. Jak widać pomaganie wyszło nam wszystkim na dobre.

mn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj