Jak prać poduszki z pierza?

Jak prać poduszki z pierza?

Pościel z pierza może nam służyć długie lata pod warunkiem, że będziemy o nią odpowiednio dbali. Samo wietrzenie, chociaż bardzo ważne, nie wystarczy. Raz na jakiś czas pościel trzeba uprać. Podpowiadamy, jak zrobić to bezpiecznie.

Jak często prać pościel z pierza

Samo pierze nie jest bezpośrednio narażone na zabrudzenia. Ukryte jest we wsypie, na którą zakłada się poszewki na poduszki 40×40. Niemniej trzeba pamiętać, że spanie pod pościelą z pierza ułatwia odprowadzanie wilgoci z ciała, która, zanim zostanie odprowadzona na zewnątrz, przechodzi przez pierze. Choćby z tego powodu trzeba pościel raz na jakiś czas odświeżyć. Jak często? Wiele zależy od tego, jak mocno pocimy się w nocy. Średnie zalecenia są takie, by kołdry z pierza prać co dwa lata, natomiast poduszki raz na rok.

Kiedy uprać poduszki z pierza i jak je wysuszyć

Teoretycznie można to zrobić kiedykolwiek, ale z powodów praktycznych najlepiej wybrać suchy, upalny dzień. Wówczas najszybciej i najdokładniej wysuszymy poduszkę. Trzeba też zarezerwować sobie na suszenie nieco czasu. Nie wystarczy wyjąć poduszki z pralki i powiesić na sznurku. Jeśli tak zrobimy, pierze może się sfilcować, zbić lub zbrylić i poduszka stanie się bardzo niewygodna. Suszenie poduszek z pierza wymaga więc naszej obecności.

Raz na jakiś czas – powiedzmy co pół godziny – warto podjeść do poduszki i ją przetrzepać. Chociaż suszenie w stanie rozwieszonym wydaje się najwygodniejsze, lepiej z niego zrezygnować. Dla samego pierza lepsze jest suszenie na płasko. Można wykorzystać przenośną suszarkę do bielizny i na niej rozłożyć poduszki. Dzięki temu powietrze będzie dostawało się zarówno od góry, jak i od dołu. Im krócej będzie schła poduszka z pierza, tym lepiej, dlatego warto wybrać na pranie naprawdę upalny i wietrzny dzień.

Jak prać poduszki z pierza

Najwygodniej jest włożyć poduszki do pralki i uprać, ustawiając program do prania tkanin delikatnych. Do prania można użyć proszku lub płynu do prania tkanin delikatnych. Sprawdzą się detergenty do prania ubranek dziecięcych.

Raczej nie zaleca się prania poduszek ręcznie, choćby ze względu na to, że nie będzie można ich później odwirować. Jeśli pralka ma funkcję suszarki lub posiadamy suszarkę bębnową, jak najbardziej powinniśmy z niej skorzystać.

Puch i pierze źle znoszą pranie chemiczne. Pod wpływem środków czyszczących pierze traci swoje właściwości, może się skruszyć, przestanie być sprężyste. Mimo iż wiele pralni oferuje pranie chemiczne poduszek i kołder z pierza, lepiej pozostać przy tradycyjnych metodach.

Pranie poduszek z pierza – ważne zasady

– Poduszka włożona do pralki nie powinna być zniekształcona. Jeśli mieści się tylko jedna, trudno – nie dopychamy drugiej na siłę.

– Wsypa na pierze musi być szczelna. Jeśli z poduszki wydostają się choćby pojedyncze pióra, trzeba skorzystać z dodatkowej poszewki na poduszki. W tym wypadku bardziej niż o poduszkę dbamy o pralkę – pierze może ją uszkodzić.

– Jeśli twoja pralka nie ma programu do prania tkanin delikatnych, ustaw temperaturę prania na 30°C i ogranicz wirowanie do 400 obrotów na minutę.

– Aby zapobiec zbrylaniu się pierza w trakcie prania, można włożyć do bębna pralki specjalne kulki do prania pierza. Jeśli ich nie mamy, można wykorzystać piłeczki tenisowe.