Gospodarka odpadami. Taniej do Stalowej Woli

Radni uchwalili ceny za odbiór odpadów

Podczas dzisiejszej sesji radni przyjęli projekt uchwały o podwyżce opłat za odbiór odpadów komunalnych. Nowa cena to 29 złotych. Ulgi: 1 zł dla posiadaczy KDR i 2 zł za posiadanie kompostownika.

Nie tylko w Sanoku

Nie tylko samorząd Sanoka podjął w ostatnim czasie decyzję o podwyżce opłat za odbiór odpadów komunalnych. Przemyśl uchwalił stawki w wysokości 32 złotych

Śmiecimy – płacimy

Gospodarka odpadami musi się bilansować – mówili o tym podczas sesji Aneta Kończak-Kucharz naczelnik wydziału Urzędu Miasta oraz Bogdan Florek skarbnik miasta. Miasto prawnie nie ma możliwości dopłaty do tego systemu z innych źródeł. Kalkulacja cen jest pochodną wielu czynników. Do nich trzeba zaliczyć także wzrost pensji minimalnej czy podwyżki cen prądu.

Komu potrzebne są dziś ulgi?

Dyskusja przed głosowaniem trwała bardzo długo. Mówiono o ulgach z tytułu Karty Dużej Rodziny – w poprzedniej kadencji posiadacze KDR płacili za odbiór śmieci o 50 proc. mniej. Obecnie zaproponowano rezygnację z tej ulgi w takiej proporcji, wskazując, że, po pierwsze, państwo otacza troskliwą opieką rodziny wielodzietne, po drugie – o czym bardzo szczerze mówił radny Ryszard Karaczkowski –  seniorzy i osoby samotne nie powinny ponosić ciężaru opłat z tytułu ulg dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Zniżek z tytułu posiadania Karty Dużej Rodziny bronili radni Agnieszka Kornecka-Mitadis i Sławomir Miklicz.

Dlaczego rosną ceny?

Wzrost kosztów działalności i niewystarczające narzędzia nadzorcze w rękach samorządów to główne przyczyny wzrostu cen w instalacjach przetwarzania odpadów – tak mówi raport Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak to jest w Sanoku?

W Sanoku nie zdecydowano się przed laty na budowę instalacji przetwarzającej odpady. Taka instalacja powstała w Krośnie. Z Krosnem w poprzedniej kadencji podpisano wieloletnią umowę na zagospodarowanie odpadów z terenu Sanoka. Podczas modernizacji spalarni w Krośnie, odpady z Sanoka były wożone do Stalowej Woli, teraz jednak z powrotem zaczyna obowiązywać umowa z Krosnem, które skalkulowało wyższe opłaty za zagospodarowanie odpadów. To jeden z powodów wzrostu cen.

Do tematu wrócimy.

10 KOMENTARZE

 1. Działania sanockiego „wymiaru sprawiedliwości” i instytucji samorządowych świadczą o całkowitej ignorancji przepisów prawa i stwarzają wrażenie że miastem rządzi układ mający na względzie tylko swoje własne interesy.

 2. Jaki układ rzadzi miastem ? Człowieku tobie w łep coś się dzieje .Ale co się dziwić gdy stary układ kolesi już w wyborach sie posypał bo wygrał nie twoj .To teraz srasz gdzie się da teorie spiskowe bo musiałeś przepraszać .

 3. Jeśli prokuratura i sąd zamiatają pod dywan przestępstwa urzędników i dużych firm to chyba jest coś na rzeczy. Pod sąsiednim artykułem zamieściłem opis jednej z takich spraw. Przeglądaj dokładnie sieć, będą następne opisy.

 4. Kto by pomyślał, że działacz PO będzie bronił nadopiekuńczości rządu i pochwalał rozdawnictwo? To koniec PO? A może to tylko politykierstwo w wykonaniu bardzo małych ludzi? Chciałbym wierzyć, że to drugie…

 5. Dla posiadaczy kompostowników opłaty wzrosły bardziej niż dla pozostałych, a dla dużych rodzin opłaty wzrosły wielokrotnie!! Brawo!!

 6. a dokładnie:
  opłaty standardowe – wzrost o 26,1%
  dla posiadaczy kompostowników – wzrost o 54,3%
  dla dużych rodzin – 143,5%
  dla dużych rodzin z kompostownikiem wzrost opłat o 333,3%
  czy dobrze liczę, może ktoś mnie poprawi?
  Do tego biedni płacą za bogatych, bo na pewno ten kto wydaje miesięcznie 5000, produkuje więcej śmieci niż ten kto wydaje 500.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj