Kartka z kalendarza: 5 lutego zmarł Feliks Giela

„Feliks Giela, aptekarz, człowiek niezwykłej zacności i bardzo zamożny. Burmistrzem był długie lata i dla miasta wielce się zasłużył. Do dziś istnieje w Sanoku ulica im. Feliksa Gieli, co mówi samo za siebie, zważywszy obecne zmienione warunki polityczne” – tak o Feliksie Gieli napisał dr Roman Ślączka, syn dr. Wojciecha Ślączki, adwokata, założyciela Kasy Oszczędności miasta Sanoka (ok. r. 1900), zaprzyjaźnionego z Feliksem Gielą .

Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania farmaceuta – pracował, a następnie zarządzał apteką, podobno założoną już w XVIII wieku, znajdującą się w Sanoku przy ul. Kościuszki 18.

Do Sanoka Feliks Giela przyjechał ze Złoczowa (urodził się tam w roku 1859). Od roku 1905 Feliks Giela sprawował funkcję burmistrza Sanoka, z czego ostatecznie zrezygnował w roku 1914 – ze względu na stan zdrowia. Rada Miasta przyznała mu wówczas tytuł Honorowego Obywatela Sanoka.

Feliks Giela zmarł 5 lutego 1936 roku. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Matejki. Kilka lat temu zabytkowy nagrobek został odrestaurowany staraniem Stowarzyszenia Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj